Menu

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej

Rodzaj atrakcji: Kultura
Miejscowość: Istebna

Nazwisko Jerzego Kukuczki znane jest chyba wszystkim, nawet tym, którzy góry omijają szerokim łukiem. Jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów osiągnął we wspinaczce wysokogórskiej wszystko – był drugim człowiekiem na Ziemi, który zdobył koronę Himalajów i Karakorum. Szczęście jednak przestało mu dopisywać – zginął podczas wejścia na Lhotse podczas próby wyznaczenia nowego szlaku na ten szczyt.

Kukuczka pochodził z beskidzkiej Trójwsi, a konkretnie – z Istebnej. I właśnie dlatego, że tamtych rejonów sięgają korzenie himalaisty, w jego domu rodzinnym powstała poświęcona mu Izba Pamięci. Miało to miejsce głównie w wyniku dużego zainteresowania postacią Kukuczki i faktem, że ludzie zainteresowani wspinaczką sami przychodzili tam, chcąc dowiedzieć się czegoś więcej o himalaiście.

W Izbie Pamięci można zobaczyć bogatą wystawę przedmiotów, które Kukuczka pozostawił po sobie, a które wykorzystywał podczas wypraw. Można przyjrzeć się bogatej ilości fotografii i innych pamiątek z wyjazdów. Można zapoznać się z historią jego życia, które koncentrowało się w największej mierze na himalaizmie. W Izbie regularnie odbywają się różnego typu wydarzenia związane z górami, między innymi corocznie przechodzi przez nią rajd organizowany ku pamięci Kukuczki. Izbę zwiedzać można po uprzednim telefonicznym skontaktowaniu się z osobami, które się nią opiekują.


Zobacz lokalizację na mapie:

Na terenie obiektu nieodpłatnie udostępniamy naszym Gościom rowery, gokarty, plac zabaw, Wi-Fi.
MAJ,CZERWIEC RABATY DO 50%. Zobacz

Anetta - pokoje i domki

Anetta - pokoje i domki

Dąbki

od 35 PLN

Zobacz

Hotel i sanatorium udostępnia 36 miejsc noclegowych w wysokiej klasy pokojach jedno-, dwu-, i trzyosobowych oraz apartamentach.

Zobacz

Zdrój Wojciech

Zdrój Wojciech

Lądek-Zdrój

od 159 PLN

Zobacz
Domki Drewniane Ośrodek dla Rodzin z Małymi Dziećmi Animacje w Cenie Pobytu Plac Zabaw XXXL ZAPRASZAMY Zobacz

Domki - Ośrodek Wypoczynk…