Izba Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej - atrakcje turystyczne Istebna - e-wczasy.pl

Menu

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej

Rodzaj atrakcji: Kultura
Miejscowość: Istebna

Nazwisko Jerzego Kukuczki znane jest chyba wszystkim, nawet tym, którzy góry omijają szerokim łukiem. Jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów osiągnął we wspinaczce wysokogórskiej wszystko – był drugim człowiekiem na Ziemi, który zdobył koronę Himalajów i Karakorum. Szczęście jednak przestało mu dopisywać – zginął podczas wejścia na Lhotse podczas próby wyznaczenia nowego szlaku na ten szczyt.

Kukuczka pochodził z beskidzkiej Trójwsi, a konkretnie – z Istebnej. I właśnie dlatego, że tamtych rejonów sięgają korzenie himalaisty, w jego domu rodzinnym powstała poświęcona mu Izba Pamięci. Miało to miejsce głównie w wyniku dużego zainteresowania postacią Kukuczki i faktem, że ludzie zainteresowani wspinaczką sami przychodzili tam, chcąc dowiedzieć się czegoś więcej o himalaiście.

W Izbie Pamięci można zobaczyć bogatą wystawę przedmiotów, które Kukuczka pozostawił po sobie, a które wykorzystywał podczas wypraw. Można przyjrzeć się bogatej ilości fotografii i innych pamiątek z wyjazdów. Można zapoznać się z historią jego życia, które koncentrowało się w największej mierze na himalaizmie. W Izbie regularnie odbywają się różnego typu wydarzenia związane z górami, między innymi corocznie przechodzi przez nią rajd organizowany ku pamięci Kukuczki. Izbę zwiedzać można po uprzednim telefonicznym skontaktowaniu się z osobami, które się nią opiekują.


Zobacz lokalizację na mapie:

MAJÓWKA ! Pakiety od 160 zł/os. Wypocznij na MAZURACH z całą rodziną! Im więcej dzieci - tym większy rabat! Dzieci 5%-10%-15% Zobacz

Ośrodek Wczasowy HELENA

Ośrodek Wczasowy HELENA

Kruklanki

od 60 PLN

Zobacz

Domek bez sąsiadów, bez dopłat, ze sprzętem wodnym(łódka z silnikiem katamaran itp) w cenie, 50m do jeziora ze strefą ciszy.

Zobacz

Domek nad jeziorem na Wzg…

Nasz Ośrodek Willa Piotr mieści się w bardzo atrakcyjnym miejscu, łatwy dojazd, duży parking, plac zabaw przy Ośrodku, boiska sportowe sztucznie oświetlone

Zobacz

Ośrodek Rekreacyjno Wypoc…