Menu

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej

Rodzaj atrakcji: Kultura
Miejscowość: Istebna

Nazwisko Jerzego Kukuczki znane jest chyba wszystkim, nawet tym, którzy góry omijają szerokim łukiem. Jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów osiągnął we wspinaczce wysokogórskiej wszystko – był drugim człowiekiem na Ziemi, który zdobył koronę Himalajów i Karakorum. Szczęście jednak przestało mu dopisywać – zginął podczas wejścia na Lhotse podczas próby wyznaczenia nowego szlaku na ten szczyt.

Kukuczka pochodził z beskidzkiej Trójwsi, a konkretnie – z Istebnej. I właśnie dlatego, że tamtych rejonów sięgają korzenie himalaisty, w jego domu rodzinnym powstała poświęcona mu Izba Pamięci. Miało to miejsce głównie w wyniku dużego zainteresowania postacią Kukuczki i faktem, że ludzie zainteresowani wspinaczką sami przychodzili tam, chcąc dowiedzieć się czegoś więcej o himalaiście.

W Izbie Pamięci można zobaczyć bogatą wystawę przedmiotów, które Kukuczka pozostawił po sobie, a które wykorzystywał podczas wypraw. Można przyjrzeć się bogatej ilości fotografii i innych pamiątek z wyjazdów. Można zapoznać się z historią jego życia, które koncentrowało się w największej mierze na himalaizmie. W Izbie regularnie odbywają się różnego typu wydarzenia związane z górami, między innymi corocznie przechodzi przez nią rajd organizowany ku pamięci Kukuczki. Izbę zwiedzać można po uprzednim telefonicznym skontaktowaniu się z osobami, które się nią opiekują.


Zobacz lokalizację na mapie:


Witamy w centrum Ustrzyk Dolnych w rodzinnym apartamencie

Zobacz

Apartament Ustrzyki

Ustrzyki Dolne

od 120 PLN

RABAT 50% taniej !! WRZESIEŃ 2017.DOMKI LETNISKOWE 250m od morza, cisza, spokój, las. INTERNET bezprzewodowy WiFi do Państwa dyspozycji i wiele.. Zobacz

NawaraPARK - NOWE Domki z…

Pobierowo

od 30 PLN

"Sołtysówka" jest doskonałym miejscem do wypoczynku w górach. Widok Tatr od strony Jurgowa jest unikatowy. Można go podziwiać wprost z naszych okien.

Zobacz

Sołtysówka

Jurgów

od 35 PLN