Menu

Muzeum Juliana Fałata w Bystrej Śląskiej

Rodzaj atrakcji: Kultura
Miejscowość: Bystra

Historia Juliana Fałata, wybitnego polskiego akwarelisty, jest niezwykle interesująca. Malarz, pochodzący z ubogiej rodziny, zajął się tak trudną techniką malarską jak malowanie akwarelą głównie z powodów finansowych – mimo że bardzo wymagająca i niepozwalająca na popełnienie błędu, jest ona po prostu najtańsza. I to właśnie dzięki niej – i swoim niebywałym zdolnościom – Fałat osiągnął międzynarodowy sukces.

Fałatówka, czyli dom, w którym artysta mieszkał, mieści się w Bystrej Śląskiej, wsi zlokalizowanej niedaleko na południe od Bielska-Białej. Miejsce to warto odwiedzić z kilku powodów. Jednym z nich jest bez wątpienia bardzo przestronna galeria, w której prezentowane są dzieła Fałata, pochodzące z różnych etapów jego malarskiej drogi. Drugim powodem jest możliwość zapoznania się bliżej z sylwetką artysty – interesującą historią jego życia, pasjami, które nim kierowały i sukcesem, jaki osiągnął ciężką pracą. Trzeci powód przekona przede wszystkim miłośników architektury – Fałatówka jest bowiem willą zabytkową, której warto przyjrzeć się też pod kątem jej wykonania i planu, na podstawie którego powstała. Zagospodarowanie pomieszczeń i jego wygląd pozostały niezmienione.

Muzeum Juliana Fałata jest oddziałem Muzeum w Bielsku-Białej, otwarte jest od wtorku do niedzieli. Przed przybyciem do niego warto wcześniej sprawdzić godziny  jego otwarcia, ponieważ – w zależności od dnia tygodnia – muzeum bywa zamykane dość wcześnie, między 14.30 a 16.00.  Bilety kosztują 4–8 zł (2015 r.). Możliwe jest wykupienie biletów rodzinnych, a także oprowadzanie z przewodnikiem.


Zobacz lokalizację na mapie: