Menu

Chata Kawuloka w Istebnej

Rodzaj atrakcji: Kultura
Miejscowość: Istebna

Trójwieś położona w Beskidzie Śląskim, czyli Istebna, Koniaków i Jaworzynka to miejsce niezwykle atrakcyjne turystycznie – pięknie położone na grzbietach gór wsie tworzą atmosferę sielską i idealnie nadają się do wypoczynku. Oprócz aktywnego spędzania czasu w Trójwsi, będąc tam, warto odwiedzić miejsca związane z tradycją i kulturą Śląska Cieszyńskiego. Jednym z najbardziej reprezentatywnych miejsc jest Chata Kawuloka w Istebnej.

Drewniana chata powstała w 1863 roku. Stanowi ona doskonały wzór budownictwa ludowego typowego dla góralszczyzny tamtych rejonów i dlatego właśnie została wpisana na listę obiektów znajdujących się na trasie Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Jej wnętrze można zwiedzać. Jeśli więc ktoś chce zobaczyć, jak wyglądało góralskie życie w zrębowej, dwuizbowej kurnej chacie, krytej gontem, jakie było jej wyposażenie, czym na co dzień trudnili się jego mieszkańcy i na jakich instrumentach muzycznych grali (!), koniecznie powinien odwiedzić Chatę Kawuloka.

Nazwa chaty wzięła się oczywiście od nazwiska właściciela – Jan Kawulok mieszkał w niej od urodzenia aż do śmierci. Odegrał przy tym niebagatelną rolę w propagowaniu rejonu Trójwsi. Obecnie chatę można nie tylko zwiedzać jako muzeum (czynna jest codziennie, wcześniej jednak trzeba się umówić telefonicznie na zwiedzanie), ale da się też zorganizować w niej różnego rodzaju zabawy czy nawet konferencje. Organizowane są w niej również regularnie warsztaty z ubijania masła, wyplatania z siana i robienia koronek.


Zobacz lokalizację na mapie: