Menu

Planetarium Olsztyn

Rodzaj atrakcji: Kultura
Miejscowość:

Olsztyńskie Planetarium stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Olsztyna. Znakiem rozpoznawczym planetarium jest srebrzyście połyskująca kopuła. Zostało otwarto 19 lutego 1973, w pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika

 

Planetarium w bardzo przystępny i interesujący sposób prezentuje pod charakterystyczną kopułą, różnego rodzaju zjawiska astronomiczne oraz efekty lotów kosmicznych.

 

Od 2012 roku Olsztyńskie Planetarium wyposażone jest w nowoczesny, cyfrowy system projekcyjny. Dwa projektory video wyposażone w odpowiednią optykę pokrywają obrazem całą kopułę sali projekcyjnej. Obraz otaczający widza dookoła sterowany jest na żywo za pomocą oprogramowania, które pozwala na zaprezentowanie gwieździstego nieba, zachodzących na nim zjawisk widzianych w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca na Ziemi lub w kosmosie.

 

W hallu Planetarium można zobaczyć bliźniaczą kopię Sputnika 1 (który poleciał 4 października1957 roku w kosmos), identyczną z oryginałem. Hall to także miejsce interesujacych stałych i czasowych ekpozycji.

 

Wybierając się na seans w planetarium, warto wcześniej zapoznać się z repertuarem dostępnym na stronie internetowej.


Planetarium Olsztyn
al. Marszałka J. Piłsudskiego 38, 10-450 Olsztyn
tel.: (89) 650-04-20
planetarium.olsztyn.pl


Zobacz lokalizację na mapie: