Menu

Jeziorka Duszatyńskie

Rodzaj atrakcji: Atrakcje naturalne
Miejscowość:

Znajdują się w rezerwacie Zwiezło. Dwa trochę niepozorne zbiorniki wodne kryją się w miejscach, w których dziś nie mieszka już wielu ludzi. Jeziorka Duszatyńskie mają genezę osuwiskową i, co ciekawe, powstały niedawno. Znana jest dokładna data ich pojawienia się – do osuwiska doszło bowiem 13 kwietnia 1907 r. Wcześniej zbiorników było więcej, w chwili obecnej zostały tylko dwa.

 

Jeziorka Duszatyńskie stanowią atrakcję turystyczną z kilku względów. Po pierwsze, są miejscem otoczonym niezwykle romantyczną atmosferą. Nad ranem, kiedy tak naprawdę podchodzi się do nich (w drodze z Komańczy na Chryszczatą, czerwonym, Głównym Szlakiem Beskidzkim), najczęściej osnuwa je mgła. Unoszące się nad wodą białe obłoki mają niepowtarzalny urok, o czym przekonuje się każdy wędrowiec w czasie swojej drogi.

 

Drugą rzeczą, która wiąże się z jeziorkami i ich okolicami, jest wspomniany GSB. Nie sposób nie przejść obok nich, jeśli idzie się czerwonym szlakiem. A w drodze na Chryszczatą bez wątpienia stanowią one największą atrakcję turystyczną. I jeszcze jedna rzecz – przez pobliski Duszatyn wciąż przebiega torowisko Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, która za czasów swej świetności biegła tędy, kierując się ku Rzepedzi. Dziś można jedynie, idąc w stronę jeziorek, przyjrzeć się nieużywanym, przykurzonym i nieco zardzewiałym szynom.


Galeria zdjęć:


Zobacz lokalizację na mapie: