Menu

Klasztor Nazaretanek i Izba Pamięci w Komańczy

Rodzaj atrakcji: Kultura
Miejscowość:

Klasztor Nazaretanek w Komańczy znajduje się w sąsiedztwie schroniska PTTK w północnej części wsi. Nietrudno do niego trafić, zwłaszcza że dobre oznakowanie skutecznie nas tam doprowadzi. Budynek jest bardzo charakterystyczny – nie tylko ze względów architektonicznych, ale również kolorystycznych. Jasna, pastelowa zieleń jest nie do pomylenia z niczym innym.

 

Budynek powstał w roku 1931 – pierwotnie miał być pensjonatem na sióstr, ale szybko, bo w tym samym roku, został przez nie zaadaptowany na klasztor. I po dziś dzień jako klasztor funkcjonuje. Niemniej jednak pielgrzymi i turyści z całego kraju mogą tam znaleźć miejsce do spania, ponieważ założenia domu (aby uczynić z niego przystań dla wędrowców) mimo wprowadzenia się sióstr Nazaretanek nie uległy zmianie.

 

Dlaczego jednak właśnie ten klasztor jest tak znany i dlaczego często się o nim mówi? Przede wszystkim dlatego, że w latach 1955–1956 internowany był w nim Kardynał Stefan Wyszyński. Obecnie, na pamiątkę tego wydarzenia, przy klasztorze funkcjonuje Izba Pamięci poświęcona Kardynałowi, gdzie prezentowane są różne przedmioty, z których w tamtym czasie korzystał Wyszyński. Izbę można zwiedzać codziennie w godzinach 8.30–17.00. Co ciekawe, również i klasztor udostępniony został zwiedzającym, w tych samych godzinach co Izba. Chętni mogą też uczestniczyć w nabożeństwach, które odbywają się codziennie w przyklasztornej kaplicy.


Zobacz lokalizację na mapie: