Menu

Muzeum Koronki w Koniakowie

Rodzaj atrakcji: Kultura
Miejscowość: Koniaków

Położona w Beskidzie Śląskim Trójwieś, a więc Koniaków, Jaworzynka i Istebna, słynie z ręcznych wyrobów ludowych. Przede wszystkim są to artykuły dekoracyjne oraz codziennego użytku. Najpopularniejsze natomiast są bezspornie tak zwane Koronki Koniakowskie. To rękodzieło zdobi serwety, koszule, firanki i wszystkie inne możliwe materiały, które da się udekorować za jego pomocą. Tradycja tej sztuki sięga ponad dwustu lat wstecz, nie jest więc rzeczą młodą, a co za tym idzie – tym bardziej warto się ją dokładnie, na własne oczy obejrzeć.

Muzeum Koronki im. Marii Gwarek mieści się w domu mieszkalnym przy głównej ulicy wsi – jadąc od strony Milówki przez Koniaków w stronę centrum Istebnej, po minięciu góry o nazwie Ochodzita, docieramy do muzeum (Ochodzita jest po lewej, muzeum nieco dalej i po prawej). Muzeum powstało w roku 1962 w celu upamiętnienia jednej z największych artystek ziemi istebniańskiej (jej imię właśnie nosi). Zebrano w nim mnóstwo różnego rodzaju koronek, nie tylko takich, które zdobiły przybytki sakralne, a więc między innymi ołtarze w świątyniach, ale także nietypowych, na przykład w postaci… stringów. Muzeum mieści wiele ciekawostek, dlatego jeśli tylko jest się w Istebnej, koniecznie trzeba do niego zajrzeć.

Aby zapoznać się z bogatymi zbiorami placówki, w tym z niedokończoną serwetką, którą w prezencie miała otrzymać Królowa Anglii, Elżbieta II, trzeba się odpowiednio wcześniej w nim umówić.


Zobacz lokalizację na mapie: