Menu

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Rodzaj atrakcji: Kultura
Miejscowość: Frombork
  Wstęp: płatny

„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…” – każdy chyba wie, o kim mowa. Rzecz jasna, to słowa taktujące o wybitnym Polaku, Mikołaju Koperniku. Śladów działalności renesansowego astronoma jest w kraju sporo, najwięcej zaś w Toruniu (gdzie się urodził i studiował) i we Fromborku (gdzie pracował i zmarł). I właśnie we Fromborku funkcjonuje już od wielu lat pokaźnych rozmiarów Muzeum Mikołaja Kopernika. Ta niezwykle interesująca placówka zaprasza gości z całego świata, oferując nie tylko bogatą ekspozycję, ale również dodatkowe atrakcje w postaci planetarium, parku astronomicznego, biblioteki czy też wydawnictwa prezentującego publikacje naukowe, kulturalne oraz krajoznawcze.

Początki Muzeum sięgają lat 10. XX wieku. Pierwsza ekspozycja poświęcona w całości Kopernikowi powstała w 1912 roku, samo muzeum funkcjonowało wtedy jako izba pamięci. Wojny nieco przytłumiły rozwój placówki, jednak w roku 1948 ta ponownie ożyła, formalnie stając się już muzeum. Została rozbudowana i zaczęła coraz prężniej funkcjonować. Dziś jest największą atrakcją Fromborka, będąc – razem z dodatkowymi atrakcjami (o których wyżej) – miejscem, w którym spędzić można z powodzeniem cały dzień.

Sale ekspozycyjne znajdują się w trzech miejscach: w dawnym pałacu biskupów warmińskich, w Szpitalu Św. Ducha, w Dzwonnicy. Dwa pierwsze zamknięte są tradycyjnie w poniedziałki, Dzwonnica natomiast oraz planetarium otwarte są przez cały tydzień, każdego dnia. Do każdej sali kupuje się osobny bilet (ceny: 6 – 8 zł), uwzględniane są przy tym bilety ulgowe (3 – 5 zł). Warto wiedzieć, że w piątki wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
ul. Katedralna 8, Frombork
tel. 55 244 00 71


Zobacz lokalizację na mapie: