Menu

Wąwóz Lisi Jar

Rodzaj atrakcji: Atrakcje naturalne
Miejscowość: Jastrzębia Góra

Do Lisiego Jaru warto udać się na spcer. To miejsce, które zachwyca swym urokiem. Jest to niezwykle malownicze miejsce na polskim wybrzeżu.

 

Lisi Jar stanowi cześć Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Jest to wąwóz, który ciągnie się wąskim pasem do wybrzeża Bałtyku, osiągając głębokość nawet do 50 metrów. Zbocza porasta przeszło stuletni las bukowy, który tworzy niepowtarzalny mikroklimat okolicy. Znajdziemy tu całe mnóstwo jeżyn, leśnych malin, głogu, kalin oraz leszczyn. Rosną tam również piękne odmiany wrzosów, storczyków oraz widłak i bluszcz.

 

Jak się szacuje, w przeszłości wąwóz ten mógł miec nawet ok. 10 km długości, jednak niszczycielskie działanie morza sprawiło, że dziś ma zaledwie 350 m długości. Strome zbocza, malowniczo porośnięte krzewami nagle urywają się przy plaży - co przydaje malowniczości i tak niezwykłemu krajobrazowi. U wylotu wąwozu usytuowany jest obelisk upamiętniający wyratowanie króla Zygmunta III Wazę, po nieudanej wyprawie po szwedzką koronę.

 

Jak dotrzeć?
Spcer można rozpocząć od strony drogi Jastrzębia Góra - Władysławowo (ul. Rozewska pomiędzy Rozewiem a Jastrzębią Górą), jak również od strony plaży.


Zobacz lokalizację na mapie: