Menu

Rezerwat Mewia Łacha

Rodzaj atrakcji: Atrakcje naturalne
Miejscowość: Mikoszewo

Rezerwat posiada powierzchnię 131,5 ha. Utworzony został w 1991 r. Znajduje się po obu stronach aktualnego ujścia Wisły do Bałtyku w pobliżu miejscowości Świbno i Mikoszewo. Celem ochrony są tu miejsca lęgowe rybitwy zwyczajnej, białoczelnej, czubatej i popielatej, miejsca odpoczynku rybitwy w czasie przelotów od kwietnia do sierpnia, miejsca przebywania nielęgowych stad mewy małej w czasie jej przelotów; miejsca przebywania i żerowania ptaków siewkowych oraz ptaków blaszkodziobych w okresie ich wiosennych i jesiennych przelotów.

 

Rezerwat Mewia Łacha to jedno z najatrakcyjniejszych dla ornitologów miejs w Polsce. W miesiącach lipiec-wrzesień obserwować można zatrzymujące się tu podczas przelotów siewkowce: biegusy, brodźce, sieweczki. Natomiast wiosną do lęgów przystępuje tu nawet 61 gatunków! Co ciekawe, w sumie na terenie Ujścia Wisły obserwowano ponad 250 gatunków ptaków.

 

Miejsce to stało się rajem dla ptactwa wodno-błotnego. Piaszczysta plaża i zaciszne zagłębienia na wydmach oraz piaszczyste łachy formujące się na przedłużeniu osi nurtu Wisły to doskonałe miejsca, na których ptaki znalazły bezpieczne schronienie podczas lęgów i wędrówek.

 


Zobacz lokalizację na mapie: