Menu

Kościół w Dębnie

Rodzaj atrakcji: Zabytki
Miejscowość: Dębno

Dębno zlokalizowane jest przy zachodnich krańcach zalewu czorsztyńskiego. Ta niewielka, ale niesamowicie urokliwa wieś nie ma właściwie (poza zabudową) więcej zabytków poza kościołem. Kościół jednak wystarczy za sto zabytków – już w 2003 roku wpisany został bowiem na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To jeden z zaledwie sześciu kościołów w całej Polsce, które uwzględnione zostały na tej liście.

 

Parafia św. Michała Archanioła ma bardzo długą tradycję. Pierwsze wzmianki na temat istnienia budynku kościelnego pochodzą już z XIV wieku. Oczywiście nie ma pewności co do tego, czy budowla, którą dzisiaj możemy podziwiać, posiada choć część elementów wspólnych z tą pierwszą. Najprawdopodobniej nie, źródła bowiem podają, że pierwszy budynek parafialny został rozmontowany. Współczesny zaś stanął na miejscu tamtego jeszcze w XIV wieku (dokładna data nie jest znana) i dlatego też uznawany jest za jeden z najstarszych budynków tego typu w naszym kraju. Wśród najważniejszych zabytków, które zobaczyć można w środku, wymienić można przede wszystkim drewniane tabernakulum pochodzące z XIV wieku, ołtarz główny i ołtarze boczne z wieków późniejszych. Największą wartość ma natomiast krucyfiks datowany na 1380 rok. Znajduje się on na belce tęczowej. 

 

Kościół w Dębnie zwiedzać można w określonych godzinach, ustalonych przez parafię (najlepiej zadzwonić wcześniej i zapytać o nie, ponieważ się zmieniają, między innymi w zależności od pory roku). Zwiedzanie odbywa się przede wszystkim grupowo, dlatego warto zadbać o to, żeby znaleźć sobie towarzystwo w tym celu.


Zobacz lokalizację na mapie: