Menu

Zamek w Malborku

Rodzaj atrakcji: Zabytki
Miejscowość: Malbork

Przejeżdżając przez Gdańsk, warto poświęcić czas i wybrać się do Malborka żeby zwiedzić piękny gotycki zamek. Pierwotna nazwa zamku była nadana przez Zakon krzyżaków i brzmiała Marienburg czyli Gród Marii.

W czasach Średniowiecza przedsięwzięcie tak okazałej budowli było nie lada wyczynem. samo gromadzenie budulca ( drewna cegieł, kamieni piasku  było czasochłonne i wymagało sporych nakładów finansowych na które jednak bogaty zakon miał środki. 

Początki zamku sięgają roku 1274r. kiedy to Krzyżacy na ziemiach pruskich już dawno zdążyli schrystianizować to pogańskie dotąd plemię i rozpoczęli systematyczny  sukcesywny i bezprawny podbój Pomorza Gdańskiego.

 

W 1309 podjęto decyzję o przeniesieniu siedziby wielkiego mistrza zakonu z Wenecji do Malborka, który tym samym stał się stolicą Państwa Zakonnego. A do zamku przybyło wielu zakonników.  W 1410 po zwycięstwie pod Grunwaldem twierdza była oblegana przez polskie wojska, niestety nieskutecznie. W zamku można obejrzeć przepiękną kolekcje bursztynu największą w Polsce. Naprawdę warto zwiedzić to miejsce, zawierające kawałek świetnej historii. Tak wspaniale zachowanych obiektów obronnych w Polsce jest nie wiele, tym bardziej miejsce godne polecenia.

 

Zamek w Malborku

fot. DerHexer (wikipedia)


Zobacz lokalizację na mapie: