Menu

Wąwóz Homole

Rodzaj atrakcji: Atrakcje naturalne
Miejscowość: Jaworki
  Wstęp: bezpłatny

Wąwóz Homole – Wąwóz o długości 800m znajduje się w miejscowości Jawroki w Pieninach Małych. Wyrzeźbiony przez potok Kamionka - uroczy zakątek. Związane z nim legendy o poszukiwaczach skarbów niosią w sobie ziarno prawdy - wymieniane są w testamencie Piotra Wydżgi, jednego z XVII-wiecznych poszukiwaczy. W 1736 odkryto tu szyb, w nim narzędzia górnicze. Z Homolami związane są liczne legendy o zaklętych skarbach. Badania archheologiczne dowodza że w wąwozie zbudowana była warownia, po któej jednak prócz kiku średniowiecznych cegieł i ceramiki żaden ślad nie pozostał.


Dla wygody turystów wykonano metalowe mostki na potoku. Wejście do wąwozu leży tuż obok szosy prowadzącej przez Jaworki. Po przejściu przez drewniany mostek potoku Kamionka, zaraz po lewej stronie podziwiać można skałę zwaną Wapiennikiem a za nią ciągnie się dalej długa niemal pionowa ściana Grzebienia. Po przeciwległej stronie ciągną się wyższa od nich i równie stroma Prokwitowska Homola. Istnieją w niej szyby górnicze – w przeszłości poszukiwano tu złota. Dalej można podziwiać kolejne piekne ściany skalne - dzieło potoku.


Homole

Wąwóz Homole (Pieniny) - foto: Jerzy Opioła


Zobacz lokalizację na mapie:


Witamy w centrum Ustrzyk Dolnych w rodzinnym apartamencie

Zobacz

Apartament Ustrzyki

Ustrzyki Dolne

od 120 PLN

RABAT 50% taniej !! WRZESIEŃ 2017.DOMKI LETNISKOWE 250m od morza, cisza, spokój, las. INTERNET bezprzewodowy WiFi do Państwa dyspozycji i wiele.. Zobacz

NawaraPARK - NOWE Domki z…

Pobierowo

od 30 PLN

"Sołtysówka" jest doskonałym miejscem do wypoczynku w górach. Widok Tatr od strony Jurgowa jest unikatowy. Można go podziwiać wprost z naszych okien.

Zobacz

Sołtysówka

Jurgów

od 35 PLN