Menu

Wąwóz Homole

Rodzaj atrakcji: Atrakcje naturalne
Miejscowość: Jaworki
  Wstęp: bezpłatny

Wąwóz Homole – Wąwóz o długości 800m znajduje się w miejscowości Jawroki w Pieninach Małych. Wyrzeźbiony przez potok Kamionka - uroczy zakątek. Związane z nim legendy o poszukiwaczach skarbów niosią w sobie ziarno prawdy - wymieniane są w testamencie Piotra Wydżgi, jednego z XVII-wiecznych poszukiwaczy. W 1736 odkryto tu szyb, w nim narzędzia górnicze. Z Homolami związane są liczne legendy o zaklętych skarbach. Badania archheologiczne dowodza że w wąwozie zbudowana była warownia, po któej jednak prócz kiku średniowiecznych cegieł i ceramiki żaden ślad nie pozostał.


Dla wygody turystów wykonano metalowe mostki na potoku. Wejście do wąwozu leży tuż obok szosy prowadzącej przez Jaworki. Po przejściu przez drewniany mostek potoku Kamionka, zaraz po lewej stronie podziwiać można skałę zwaną Wapiennikiem a za nią ciągnie się dalej długa niemal pionowa ściana Grzebienia. Po przeciwległej stronie ciągną się wyższa od nich i równie stroma Prokwitowska Homola. Istnieją w niej szyby górnicze – w przeszłości poszukiwano tu złota. Dalej można podziwiać kolejne piekne ściany skalne - dzieło potoku.


Homole

Wąwóz Homole (Pieniny) - foto: Jerzy Opioła


Zobacz lokalizację na mapie:

Apartament Zawrat w Kościelisku zaprasza. Jeśli szukasz ciszy i pięknych widoków na Tatry to ta oferta jest właśnie dla Ciebie.

Zobacz

Apartament ZAWRAT

Apartament ZAWRAT

Kościelisko

od 160 PLN

Zobacz

Położony nad jeziorem Solińskim i Myczkowieckim, przyciąga co roku jak magnes amatorów bieszczadzkiej przygody.

Zobacz

OW Zielone Wzgórza

OW Zielone Wzgórza

Solina

od 50 PLN

Zobacz

Oferujemy Państwu do wynajęcia domki murowane 3-, 4- i 5-osobowe z łazienką i aneksem kuchennym.

Zobacz

Noclegi u Krzysia

Noclegi u Krzysia

Koczała

od 40 PLN

Zobacz