Wąwóz Homole - atrakcje turystyczne Jaworki - e-wczasy.pl

Menu

Wąwóz Homole

Rodzaj atrakcji: Atrakcje naturalne
Miejscowość: Jaworki
  Wstęp: bezpłatny

Wąwóz Homole – Wąwóz o długości 800m znajduje się w miejscowości Jawroki w Pieninach Małych. Wyrzeźbiony przez potok Kamionka - uroczy zakątek. Związane z nim legendy o poszukiwaczach skarbów niosią w sobie ziarno prawdy - wymieniane są w testamencie Piotra Wydżgi, jednego z XVII-wiecznych poszukiwaczy. W 1736 odkryto tu szyb, w nim narzędzia górnicze. Z Homolami związane są liczne legendy o zaklętych skarbach. Badania archheologiczne dowodza że w wąwozie zbudowana była warownia, po któej jednak prócz kiku średniowiecznych cegieł i ceramiki żaden ślad nie pozostał.


Dla wygody turystów wykonano metalowe mostki na potoku. Wejście do wąwozu leży tuż obok szosy prowadzącej przez Jaworki. Po przejściu przez drewniany mostek potoku Kamionka, zaraz po lewej stronie podziwiać można skałę zwaną Wapiennikiem a za nią ciągnie się dalej długa niemal pionowa ściana Grzebienia. Po przeciwległej stronie ciągną się wyższa od nich i równie stroma Prokwitowska Homola. Istnieją w niej szyby górnicze – w przeszłości poszukiwano tu złota. Dalej można podziwiać kolejne piekne ściany skalne - dzieło potoku.


Homole

Wąwóz Homole (Pieniny) - foto: Jerzy Opioła


Zobacz lokalizację na mapie:

MAJÓWKA ! Pakiety od 160 zł/os. Wypocznij na MAZURACH z całą rodziną! Im więcej dzieci - tym większy rabat! Dzieci 5%-10%-15% Zobacz

Ośrodek Wczasowy HELENA

Ośrodek Wczasowy HELENA

Kruklanki

od 60 PLN

Zobacz

Działka na terenie ośrodka wypoczynkowego z miejscem parkingowym. Do plaży jest około 5 minut. 

Zobacz

Domek w Boszkowie

Domek w Boszkowie

Boszkowo

od 400 PLN

Zobacz

Domek bez sąsiadów, bez dopłat, ze sprzętem wodnym(łódka z silnikiem katamaran itp) w cenie, 50m do jeziora ze strefą ciszy.

Zobacz

Domek nad jeziorem na Wzg…