Menu

Muzeum Powstania Chochołowskiego

Rodzaj atrakcji: Zabytki
Miejscowość: Zakopane
  Wstęp: płatny

Obiekt upamiętnia wydarzenia z 1846r., kiedy to mieszkańcy starej bardzo wsi – Chochołowa zorganizowali powstanie przeciwko władzom Austriackim okupujacym tereny Podhala podczas zaborów. Samo powstanie trwało krótko i jak zwykle w historii Polski bywa- zakończyło się bohaterskim niepowodzeniem. Powstańców ze wsi Witowa, Dzianisza, Cichego zbierających siły po pierwszym natarciu zaskoczyły w nocy siły Austriackie wzmocnione o zdrajców z innych wsi. Dalszy opór był niemożliwy wobec nadciągających dla stłumienia powstania posiłków. Przywódcy i uczestnicy powstania chochołowskiego ponieśli surowe kary. Na szczęscie kary uległy zmianie w 1848r. podczas Wionsy Ludów.

Ciekawostką jest fakt, ze  wpostawniu brał udział słynny Sabała- Jan Krzeptowski
Muzuem mieści się w starej chacie góralskiej , przedstawia codzinne życie góralskiej rodziny z XIXw. Elementy entograficzne wyeksponowane są i podzielone na eksponaty codzinnego użytku i te „odświętne”

Ponadto liczne teksty, dokumenty, i maty przedstawiaja przebieg powstania i jego późniejsze konsekwencje w życiu mieszkańców i w kulturze regionu.

Adres: 34-513 Chochołów, ul. Chochołów 75

Godziny otwarcia
Środa - Niedziela: 10.00 - 14.00

lipiec - sierpień:
Środa - Sobota: 10.00 - 18.00
Niedziela: 9:00 - 15:00


Zobacz lokalizację na mapie: