Menu

Muzeum Powstania Chochołowskiego

Rodzaj atrakcji: Zabytki
Miejscowość: Zakopane
  Wstęp: płatny

Obiekt upamiętnia wydarzenia z 1846r., kiedy to mieszkańcy starej bardzo wsi – Chochołowa zorganizowali powstanie przeciwko władzom Austriackim okupujacym tereny Podhala podczas zaborów. Samo powstanie trwało krótko i jak zwykle w historii Polski bywa- zakończyło się bohaterskim niepowodzeniem. Powstańców ze wsi Witowa, Dzianisza, Cichego zbierających siły po pierwszym natarciu zaskoczyły w nocy siły Austriackie wzmocnione o zdrajców z innych wsi. Dalszy opór był niemożliwy wobec nadciągających dla stłumienia powstania posiłków. Przywódcy i uczestnicy powstania chochołowskiego ponieśli surowe kary. Na szczęscie kary uległy zmianie w 1848r. podczas Wionsy Ludów.

Ciekawostką jest fakt, ze  wpostawniu brał udział słynny Sabała- Jan Krzeptowski
Muzuem mieści się w starej chacie góralskiej , przedstawia codzinne życie góralskiej rodziny z XIXw. Elementy entograficzne wyeksponowane są i podzielone na eksponaty codzinnego użytku i te „odświętne”

Ponadto liczne teksty, dokumenty, i maty przedstawiaja przebieg powstania i jego późniejsze konsekwencje w życiu mieszkańców i w kulturze regionu.

Adres: 34-513 Chochołów, ul. Chochołów 75

Godziny otwarcia
Środa - Niedziela: 10.00 - 14.00

lipiec - sierpień:
Środa - Sobota: 10.00 - 18.00
Niedziela: 9:00 - 15:00


Zobacz lokalizację na mapie:

Malowniczo położony dom w środku lasu (Wierzchucice) nad jeziorem Ińsko (za wyspą Sołtysią). Całoroczny - ogrzewanie i kominek. Miejsce do wypoczynku dla rodziny i przyjaciół. Również miłe miejsce na wypoczynek dla dwojga. Polecamy d Zobacz

CAŁOROCZNY DOMEK NAD JEZI…

Nasz Ośrodek Willa Piotr mieści się w bardzo atrakcyjnym miejscu, łatwy dojazd, duży parking, plac zabaw przy Ośrodku, boiska sportowe sztucznie oświetlone

Zobacz

Ośrodek Rekreacyjno Wypoc…

Zapraszamy do naszych nowocześnie wykończonych, kompletnie wyposażonych domków przy samej plaży!

Zobacz

Apartamenty i Domki Letni…