Menu

Wisła i jej atrakcje

Wisła jest jednym z najpiękniejszych miast powiatu cieszyńskiego. Dlatego często nazywa się ją „Perłą Beskidów”. Jednak nie tylko malownicze tereny wokół miasta przyciągają tutaj turystów.

Miasto słynie jako jeden z głównych ośrodków narciarskich w naszym kraju. Na skoczni im. Adama Małysza każdego roku odbywają się zawody sportowe o randze międzynarodowej. Jest to również miasto, które warto odwiedzić z uwagi na jego kulturę i historię. W okolicy są również niezwykle ciekawe szlaki turystyczne, które pozwalają na zapoznanie się z przyrodą i tradycyjną zabudową regionu. Sprawdzone noclegi w Wiśle znajdziesz w naszej bazie.

Wisła położona jest pomiędzy gminami: Brenną, Ustroniem, Szczyrkiem oraz Lipową, Radziechowym-Wieprzem i Milówką. Od zachodu graniczy z Czechami. Miasto leży na o wysokości 430 m n. p.m., a w najbliższej okolicy są położone wzniesienia Barania Góra (tu znajduje się źródło rzeki Wisła) oraz Stożek Wielki. 

Niezwykle ciekawa jest historia tego regionu. Pierwsze wzmianki, w których pojawia się nazwa Wisła pochodzą z połowy XIII wieku. Jednak pierwsi stali osadnicy pojawili się tu dopiero pomiędzy XVI i XVIII wiekiem. Już wtedy przeważała tu ludność o wyznaniu luterańskim. To właśnie tutaj schronienia szukali protestanci uciekający przed Inkwizycją. Region rozwijał się bardzo dobrze i zaczęły pojawiać się tu pierwsze osoby, które przyjeżdżały do Wisły w celach typowo turystycznych. Wszystko zmieniło się nieco, gdy w XIX wieku rozpoczęła się tzw. polityka drzewna, którą wprowadził książę Albert Sasko-Cieszyński. Sprawiło to, że znacznie zostały ograniczone swobody Górali, a pasterstwo praktycznie całkowicie upadło.

W drugiej połowie XIX wieku zwiększył się ruch turystyczny w regionie. Walory miejscowości były promowane przede wszystkich przez etnologów takich, jak chociażby pochodzący z Radomia Bogumił Hoffa. To właśnie on wybudował tutaj pierwszą willę wypoczynkową „Warszawę”. Kolejnym osadnikiem promującym Wisłę na szeroką skalę był dr hab. Julian Ochorowicz właściciel pensjonatów „Maja”, „Placówka”, „Sokół” oraz „Ochroniczówka”. Ostatni z wymienionych pensjonatów istnieje do dziś. Mieści się przy ulicy Ochronowicza. W okresie od 1890 r. do 1920 r. Wisłę odwiedziły takie osobistości jak: Maria Konopnicka, Bolesław Prus czy Władysław Reymont.

Od 1911 roku na terenie Wisły działa miejskie kąpielisko, co sprawiło, że jeszcze więcej osób zainteresowało się miejscowością. Latem tego roku przebywało w Wiśle już ponad 300 wczasowiczów. Przyczyniło się to, do tego, że Wisła została oficjalnie uznana za miejscowość letniskową, a w kolejnych latach za uzdrowiskową. Wszystko to przyczyniło się do szybkiego rozwoju infrastruktury, co z kolei przyciągało kolejne osoby chcące wypocząć od miejskiegod zgiełku i podratować swoje zdrowie.

W tym czasie Wisła zaczynała stawać się też ważnym ośrodkiem sportów zimowych. Większe znaczenie miało wówczas jedynie Zakopane.

Dziś Wisła kojarzy nam się głównie ze skokami narciarskimi, które zarówno w naszym kraju, jak i zagranicą stają się coraz bardziej popularne. Jednak Wisłę warto odwiedzić również latem – wiele tras turystycznych oraz ciekawe zabytki sprawią, że wypoczynek w tym mieście będzie naprawdę niezapomniany.

Atrakcje turystyczne w Wiśle i okolicach

Muzeum Beskidzkie

Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle zostało otworzone w 1964 r. w budynku, w którym dawniej mieściła się karczma, działająca do końca XVIII w. Stała ekspozycja przedstawia między innymi tradycyjne stroje z regionu oraz wnętrza izb mieszkalnych górali śląskich. Muzeum przygotowuje również ciekawe wystawy czasowe.

Przy Muzeum działa Karczma Strzechowa, w której można skosztować tradycyjnej kuchni beskidzkiej.

Zamek prezydencki w Wiśle

Zamek w Wiśle jest rezydencją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Powstały w okresie dwudziestolecie międzywojennego (w latach 1929-1931), obecnie jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.

Projektantem zamku był Adolf Szyszko-Bohusz. W jego zamyśle zamek miał nawiązywać swoim wyglądem do średniowiecznych twierdz. Budowla była darem ludności śląskiej dla prezydenta Polski – Ignacego Mościckiego. Jednak w czasie II wojny światowej swoją siedzibę mieli tutaj oficjele niemieccy. Po wojnie zamek należał do Rady Ministrów, z czasem przekazano go górnikom. Obecnie ponownie pełni funkcję rezydencji prezydenta.

Na zamek składa się kompleks trzech budynków – zamek właściwy, drewniana kaplica z 1909 roku, która zachowała się jako jedyny element dawnego zamku Habsburgów oraz Zamek dolny z Gajówką, które są udostępnione dla turystów.

W Zamku dolnym znajduje się taras widokowy, dzięki któremu można podziwiać piękną panoramę Wisły.

Zamek Prezydenta

Pałac w Wiśle
Pałac, a raczej pałacyk, który znajduje się na terenie Wisły to dawna rezydencja Habsburgów. Pochodzi z końca XIX wieku i wykonany jest z drewna. Można powiedzieć, że jest do dworek myśliwski, który był często wykorzystywany przez członków dynastii i ich gości. Budowla ta swój wyjątkowy klimat zawdzięcza temu, że jest wykonana w stylu tyrolskim. Obecnie pałacyk jest siedzibą wiślańskiego PTTK. Jest to też jeden z punktów trasy turystycznej – szlaku architektury drewnianej.

Wisełka BiałaKaskady Rodła
Jeden z najciekawszych zespołów naturalnych progów wodnych w Beskidach. Nazwę swoją zawdzięcza rodłu, które zastępowało od 1933 r. godło polski. Wysokość wodospadów wchodzących w skład zespołu waha się od 0,5 do 4 metrów. Dodatkowego uroku okolicy dodają liczne żłobienia erozyjne takie jak jary i kotły.

Galeria Stowarzyszenia „Grupa Twórców Wiślanie”
Jest to miejsce, w którym można zapoznać się z lokalną sztuką. Prezentowane tutaj rzeczy można w większości przypadków zakupić. Prace są unikalne i nietuzinkowe.

Galeria Trofeów Adama Małysza i figura czekoladowa skoczka
Jak sama nazwa wskazuje, w tym obiekcie można podziwiać trofea, które w czasie swojej kariery zdobył najsławniejszy mieszkaniec Wisły – Adam Małysz. Dla fanów sportowca prawdziwą gratką będzie możliwość podziwiania figury Adama Małysza wykonanej w całości z białej czekolady. Figura ta znajduje się w domu kultury położonym przy głównym rynku.

Wieża widokowa na Baraniej Górze
Jest to jeden z najlepszych punktów widokowych w okolicy. Można z niej podziwiać piękne, rozległe widoki Beskidu Śląskiego – przy dobrej pogodzie z góry wieży widoczne są nawet Tatry.

Widok z wieży widokowej

Skocznia im. Adama Małysza
Skocznia w Wiśle to kolejny obiekt związany z Adamem Małyszem i skokami. Położona w Wiśle Malince jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla turystów. To właśnie tutaj odbywają się zawody będące częścią Pucharu Świata w Skokach Narciarskich.