Menu

Złoto Bałtyku- dlaczego bursztyn jest naszym skarbem

Złoto Bałtyku – trochę historii

 

Bałtyk jest morzem młodym, jednym z najmłodszych na Ziemi.

W ciągu ostatniego miliona lat historii naszej planety, obszar północnej Europy,w tym współczesnego Bałtyku i Polski, kilkakrotnie pokrywały lądolody.

W trakcie każdego nasunięcia lądolodu, obszar na którym znajduje się dziś Bałtyk był intensywnie niszczony, Lądolód wdzierał się w ziemię, w rezultacie, powstało rozległe głębokie obniżenie w skorupie ziemskiej, które z czasem  wypełniły wody naszego morza.

 

Bałtyk dał nam to z czego Polska jest znana od wieków nasz popularny i piękny, nie tracący na wartości skarb północy- bursztyn bałtycki nazywany często złotem Bałtyku.

 

Jak powstał Bursztyn

Aby zrozumieć jak powstał bursztyn, który znamy dziś musimy cofnąć się aż o okkoło 40 mln lat wstecz. Na terenach dzisiejszej Skandynawii rosły w klimacie ciepłym i wilgotnym lasy iglaste. Drzewa te były szczególne nazywamy je bursztynodajne lub żywicodajne, dziś już nie zobaczymy tych drzew, dawno wymarły a dzisiejsi naukowcy i biolodzy tylko domyślają się ich istnienia.
Aby z tej żywicy powstał bursztyn musiały zaistnieć specjalne warunki – różne procesy fizyczne i chemiczne głównie wietrzenie i twardnienie, które sprawiły, że dziś możemy cieszyć oko tym wyjątkowym kamieniem.

 

Żywica ta przemieszczała się rzeką - z terenów dzisiejszej Skandynawii transportowana była przez rzekę Eridan I( która dziś już nie istnieje) i osadzała się w jej delcie - dziś znajduje się tu Zatoka Gdańska. To właśnie tu znajdują się największe złoża bursztynu w Polsce. Pokłady te zostały odkryte i wypłukane przez rzeki płynące pod lodowcem około miliona lat temu. W zależności od warunków jakim podlegała twardniejąca żywica temperatura, wilgotność, światło oraz rodzaju drzew bursztyn przybierał różną barwę - od białego do ciemnowiśniowego i różną przezroczystość - od przejrzystego do zupełnie matowego.

 

Kolory bursztynu

Unikatowe Kolory Bursztynu Bałtyckiego - foto: Michał Kosior

 

Gdzie występuje

Warto w tym miejscu dodać, ze bursztyn nie jest tylko domeną naszego kraju, wydobywa się go również na terenie obwodu kaliningradzkiego w Rosji, gdzie szacuje się, że jest około 90 % zasobów tego kamienia. Potem największe zasoby są zlokalizowane w Zatoce Gdańskiej następne znajdująca terenie Polesia Wołyńskiego na Ukrainie oraz w kopalni Goitsche w Bitterfeldzie.

 

Oprócz naszej bałtyckiej odmiany- najcenniejszej zresztą w jubilerstwie wyróżnia się również bursztyn dominikański, japoński, libański i meksykański.

 

Właściwości lecznicze

Od wieków przypisywano mu magiczne właściwości, dziś wiemy że faktycznie pomaga leczyć niektóre schorzenia, głównie dróg oddechowych a kwas bursztynowy działa jako naturalny stymulator Pobudza system nerwowy, reguluje pracę jelit i nerek. Zapobiega również stanom zapalnym i bólom reumatycznym.

Radiesteci z kolei nazywają go kamieniem życia, ponieważ może dostarczać naszemu organizmowi życiodajnych elektronów i jonów ujemnych pomocnych w leczeniu chorób tarczycy, podobno wisiorek z surowych nieoszliwfowanych bursztynów wspomaga leczenie tarczycy.

Z pewnością każdy kto był nad morzem zakupił kiedyś nalwkę bursztynową- faktycznie zalana 95% spirytusem ma właściwości lecznicze zwłaszcza na grypę katar i przeziębienie a także na choroby żołądkowe i bóle głowy i bóle reumatyczne.



Bursztyn jest jednym najcenniejszych kamieni wydobywanych na terenie naszego kraju, kwitnie dziś przemysł bursztynniczy, to wspaniały i piękny surowiec, bardzo różnorodny i bardzo charakterystyczny właśnie dla wybrzeża Bałtyckiego w Polsce. Niestety jego cena stale rośnie, ale piękne jubilerskie wyroby jakie można nabyć nad morzem są prawdziwymi dziełami sztuki.

 

 Zobacz nasze propozycje sprawdzonych noclegów nad morzem