Menu

Adresy i telefony przydatne w podróży

Wyjazd na wakacje powinien być przez nas dopracowany do perfekcji. I nie chodzi o to, żeby nie podejmować spontanicznych decyzji albo nie zmieniać planów, ale o to, żeby odpowiednio zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi wypadkami. Nikt z nas nie chce mieć problemów, te jednak zdarzają się w najmniej odpowiednich momentach – i dlatego lepiej być na nie przygotowanym. Jeśli przewidzimy je wcześniej, wtedy gdy nadejdzie sytuacja kryzysowa, zareagujemy dużo szybciej i tym samym bardziej skutecznie. Co takiego nam wystarczy, aby czuć się na wakacjach pewniej i spokojniej? Przede wszystkim odpowiednie adresy i numery telefonów.

Tajemniczy skrót: ICE

Po pierwsze, powinniśmy zabezpieczyć siebie. Możemy to zrobić na kilka sposobów, między innymi umieszczając na liście kontaktowej w naszym telefonie numer ICE. Czym jest ICE? To skrót od angielskiego In Case of Emergency, który oznacza taki numer telefonu, pod który należy zadzwonić, gdy dojdzie do wypadku. Zalecane jest wprowadzenie od jednego do trzech takich kontaktów. Zapytać można, dlaczego w polską komórkę wpisywać należy numery telefonów podpisane po angielsku? Odpowiedź jest prosta – ICE to skrót międzynarodowy. Dzięki temu jeśli cokolwiek się stanie a nam na ratunek przyjdzie osoba innej narodowości, szybko będzie ona w stanie zlokalizować kogoś nam bliskiego, kto ma zostać poinformowany o wypadku.

Nasza „wizytówka”

Poza numerem ICE zapisanym w kontaktach w telefonie komórkowym, warto zastanowić się nad sporządzeniem specjalnej „wizytówki”, swego rodzaju nieśmiertelnika, który włożony może zostać na przykład do portfela. Na niej umieszczamy między innymi nasze dane osobowe, ale również numery kontaktowe i to, co bywa najważniejsze podczas wypadku – grupę krwi. Nie powinniśmy jechać nie tylko na wakacje, ale wychodzić z domu bez umieszczonej gdzieś informacji o naszej grupie krwi. Wiadomo, wypadki nie zdarzają się na co dzień, lepiej jednak być na nie przygotowanym. Taka profilaktyka i prewencja niejednemu już uratowały życie. Pamiętajmy o tym, żeby wizytówkę, będącą najczęściej wydrukowaną albo zapisaną kartką, odpowiednio zabezpieczyć. Wystarczy ją okleić taśmą klejącą – wtedy będziemy mieli pewność, że nawet jeśli zamoknie, napisy na niej będą nadal widoczne.

Notes z telefonami i adresami

Mało kto dzisiaj nosi ze sobą notes z numerami telefonów i adresami. Dobrym zwyczajem jest mieć jednak taki i zabierać go ze sobą między innymi właśnie na wakacje. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nasz telefon komórkowy zawsze może się rozładować, zepsuć albo zgubić. A to, co zostało zapisane na papierze, nie tak łatwo zniszczyć; chyba że się uprzemy i postanowimy go na przykład spalić. Nie wliczając jednak takich ekstremalnych sytuacji, z papierem nie powinno się nic stać. Dlatego też na wszelki wypadek wszystkie niezbędne numery telefonów oraz adresy powinniśmy mieć zapisane na dodatkowej kartce. Co na niej powinno się znaleźć? Adresy oraz numery telefonów do:
- miejsc, w których chcemy nocować,
- przewoźników (a jeśli wybieramy się dokądś pociągiem, to choćby numer telefonu na informację turystyczną),
- atrakcji turystycznych, które chcielibyśmy zwiedzić (na przykład po to, żeby odpowiednio wcześniej dokonać rezerwacji),
- instytucji ratunkowych; uniwersalny numer telefonu w sytuacji kryzysowej to 112, w górach jednak i nad morzem warto dodatkowo posiadać numery do lokalnych baz ratownictwa,
- rodziny, przyjaciół i znajomych (nie tylko w celu doraźnego kontaktu, ale również dlatego, żeby wysłać im pocztówkę z wakacji).

Biorąc pod uwagę tych kilka rad, będziemy mogli spokojniej spędzić wczasy nad morzem, czy też upragniony wypoczynek w górach.