Menu

Jak przygotować się na górską wyprawę?

Zdrowy tryb życia jest teraz w modzie. Ale warto go prowadzić nie tylko dlatego, że coraz więcej osób dookoła uprawia sport. Nade wszystko bowiem powinniśmy dbać o własną kondycję i samopoczucie. Jeśli siedzimy w pracy, a potem robimy to samo w domu, pogarsza się nie tylko nasza sprawność fizyczna. Rozregulowuje się też praca całego organizmu, spada metabolizm, a nastrój staje się daleki od idealnego. Dla siebie samego warto więc zacząć działać i, na przykład, jechać w góry. W jaki sposób przygotować się na górską wyprawę?

 

Wygodne buty

 

Górska wyprawaButy to podstawa. Jechać w góry bez odpowiedniego obuwia, to stwarzać sobie problem jeszcze przed rozpoczęciem właściwej wędrówki. I nie ma znaczenia, czy naszym pierwszym wyzwaniem będą pagórki, czy góry wyższe – buty muszą spełniać kilka podstawowych wymogów. Po pierwsze, trzeba mieć pewność, że są wygodne. Nie ma chyba nic gorszego od zdartych do krwi pięt i konieczności kontynuowania marszu. Po drugie, należy pamiętać o podeszwie. Nie może być ona zbyt płaska i cienka! Buty muszą być przyczepne oraz takie, żeby nie czuło się przez nie każdego kamienia na drodze. Dobrze też, jeśli zaimpregnuje się je przed wyjściem, czyli pokryje warstwą płynu czyniącego je wodoszczelnymi. Impregnat w sprayu kupić można w każdym sklepie sportowym a także w niektórych salonach obuwniczych.

 

Najlepszym rozwiązaniem jest kupno butów górskich. Jest to jednak wydatek rzędu (przynajmniej) 300-500 zł, dlatego też jeśli nie planujemy częstych wypraw albo nie wiemy, czy na pewno taki sposób spędzania czasu nam się spodoba, odłóżmy na później inwestycję w tego typu obuwie. Równie dobrze możemy wybrać się w góry w adidasach. Co ważne jednak, dobrze, żeby były one wyższe. Kostka powinna być usztywniona tak, żeby nie „latała” podczas schodzenia ze szczytu. W takim przypadku sprawdzają się też glany. Całkowicie natomiast zrezygnować należy z trampek, klapek czy balerinek..

 

Odpowiednie ubranie

 

Górska wyprawaIdąc w góry, trzeba liczyć się z gwałtownymi zmianami pogody. Wiosną oraz wczesnym latem nie należy zapominać również o możliwości wystąpienia na trasie burzy, deszcz natomiast padać może zawsze. Dlatego najwygodniejszym ubraniem jest takie, które powszechnie nazywa się „na cebulkę”. W razie potrzeby – którąś warstwę można z siebie zdjąć.Jeśli natomiast chodzi o elementy górskiej garderoby, najważniejsze z nich to: koszulka, spodnie i kurtka. W sklepach sportowych dostępne są przystępne cenowo oddychające koszulki. Oczywiście niekoniecznie trzeba taką kupować (zwykła nie jest wcale dużo gorszym rozwiązaniem), jednak na pewno przydałaby się ona nie tylko do wyjścia w góry, ale też przy okazji uprawiania innego rodzaju sportów. W przypadku spodni dobrym rozwiązaniem jest nabycie takich z odpinanymi nogawkami. Dzięki temu nie trzeba zabierać ze sobą dwóch par – długich i krótkich, ale regulować jedną parę w zależności od temperatury. Na wierzch niezbędna będzie albo kurtka wykonana z materiału wodoszczelnego, albo taka, która została zaimpregnowana. Jeśli ma się zwykłą kurtkę, to też nie problem. Peleryna z powodzeniem zastąpi impregnat.

 

Dopasowany plecak

 

Nie jest istotne, jak dużo waży plecak (choć lepiej redukować ilość rzeczy w nim, zamiast dźwigać potem zbędne kilogramy i szybciej się męczyć – na jedno-, dwudniową wyprawę z powodzeniem wystarczy plecak 25-litrowy.), ale to, w jaki sposób został on wyregulowany. Bezwzględnie należy pamiętać o tym, aby odciążyć ramiona i kręgosłup! W innym przypadku można nabawić się poważnej kontuzji. Dlatego też plecak powinien być wyposażony w dobry system nośny w postaci pasu biodrowego. Dobry, co oznacza, że ciężar spoczywać ma na biodrach, a sam pas musi być szeroki i miękki. Klamra natomiast zapinać ma się na brzuchu, nie na żołądku.

 

Trening czyni mistrza

 

Na pierwszy raz nie powinno wybierać się karkołomnej trasy. Chodzi nie tylko o stopień trudności w postaci ewentualnych przepaści dookoła, ale przede wszystkim o czas przejścia oraz o sumę podejść, jakie nas czekają. Informacja o nich znajduje się już niemal na wszystkich mapach, a w te koniecznie musimy się wyposażyć, wychodząc w góry.

 

Dzięki rozsądnemu rozplanowaniu wycieczki nie zniechęcimy się, nie nabawimy kontuzji i będziemy w pełni sił, aby wybrać się na kolejną górską wyprawę.

 

autor tekstu:
Anna Szczepanek


Zobacz nasze propozycje na: noclegi w górach