Zastanawiasz się, czy wrzesień to dobry moment na wakacje w Turcji? Odpowiedź jest prosta: jak najbardziej tak! Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego urlop na przełomie lata i jesieni w tym kraju może być absolutnym strzałem w dziesiątkę.

— materiał partnera —

Pogoda w Turcji we wrześniu – najlepszy moment na wyjazd?

Jesteś osobą, która z trudem znosi 35-stopniowe upały? Jeśli tak, urlop w Alanyi w lipcu czy sierpniu może być dla Ciebie nieco męczącym przeżyciem – w miesiącach letnich na Riwierach Tureckiej i Egejskiej temperatury są bardzo wysokie.

A jak jest we wrześniu? Nadal panuje tam lato w pełni, ale już mniej intensywne. Jakich temperatur można się spodziewać?

  • W Alanyi i okolicach, czyli na Riwierze Tureckiej, będzie to nawet do 31°C w dzień i ok. 19-20°C nocą.
  • W Bodrum i innych miejscowościach Riwiery Tureckiej będzie rześko. Można się spodziewać ok. 25-27°C w ciągu dnia i ok. 19-20°C w nocy.

A co z deszczem? Wakacje w Turcji we wrześniu raczej nie wymagają zabierania parasoli – średnio w tym miesiącu na południowym i zachodnim wybrzeżu tego kraju pada przez… 1 dzień. To gwarancja pogody znacznie lepsza niż w środku lata nad Bałtykiem!

Wrzesień w Turcji – morze nadal przyjemnie ciepłe!

Należysz do grona miłośników morskich kąpieli? We wrześniu nadal możesz bez ograniczeń rozkoszować się ciepłą wodą Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego. Jaka jest ich temperatura? Wynosi ona w granicach 24-26oC, więc nie przeżyjesz szoku termicznego, nawet jeśli wskoczysz w fale z pomostu czy z pokładu jachtu podczas rejsu.

Turcja - piękne wybrzeże

Ceny we wrześniu w Turcji mogą być nieco niższe

Szczyt sezonu turystycznego w Turcji przypada oczywiście na lipiec i sierpień. To wtedy najwięcej osób planuje urlopy. W efekcie ceny zarówno samych wyjazdów, jak i atrakcji na miejscu mogą być wówczas sporo wyższe.

A jak jest we wrześniu? Chociaż zainteresowanie wakacjami w tym kraju jest nadal duże, będzie ono nieco niższe niż w szczycie sezonu. Dlatego możesz oczekiwać, że koszty Twojego wyjazdu będą nieco niższe.

Wrzesień w Turcji jest spokojniejszy

Nie lubisz tłumów i chcesz w nieco spokojniejszych warunkach zwiedzić największe atrakcje turystyczne Turcji? Zaplanuj więc wyjazd na wrzesień. W tym okresie ruch turystyczny jest spory, ale już nieco mniejszy. Dlatego nie będziesz np. mieć problemu z zapisaniem się na wycieczkę fakultatywną do Pamukkale czy Efezu ani ze staniem w długich kolejkach do wejścia. Dzięki temu odkrywanie piękna Turcji stanie się jeszcze przyjemniejsze!

Turcja we wrześniu jest idealna na wakacje w gronie dorosłych

Gdy przebywasz w wakacyjnym kurorcie w czerwcu, lipcu czy sierpniu, możesz spotkać wiele rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. Maluchy radośnie bawiące się w basenie czy biegające między stolikami w restauracji mogą być hałaśliwe. Jeżeli chcesz więc wypocząć z większą gwarancją ciszy, pomyśl o urlopie właśnie we wrześniu. Wówczas liczba młodych podróżników jest już mniejsza.

Ile kosztują wakacje w Turcji we wrześniu?

Ceny wyjazdów do Turcji we wrześniu mogą być niższe w porównaniu z tymi z lipca czy sierpnia. Na jaki wydatek trzeba się szykować? To zależy m.in. od:

  • długości pobytu;
  • standardu hotelu, na który się zdecydujesz;
  • typu wyżywienia, które wybierzesz.

Co do zasady, im więcej gwiazdek ma hotel i im mocniej rozbudowana opcja wyżywienia – tym wyższy będzie koszt wakacji. Wcale jednak nie musisz się spodziewać bardzo wysokich cen. Przykładowo, tygodniowy pobyt w 3-gwiazdkowym hotelu w Alanyi w opcji ze śniadaniami to koszt od 1340 zł/os. Natomiast ceny tygodniowego pobytu w 5-gwiazdkowym obiekcie z Ultra All Inclusive zaczynają się od mniej niż 2 tys. zł za osobę.

Gdzie na wakacje do Turcji we wrześniu?

Jak już wiesz, pogoda w tureckich wakacyjnych kurortach we wrześniu sprzyja wypoczynkowi. Zastanawiasz się, który z nich wybrać? To zależy!

  • Oczekujesz bardziej upalnej pogody, lubisz piaszczyste plaże i chcesz np. zwiedzić Kapadocję? Dobrym wyborem będzie Riwiera Turecka.
  • Zależy Ci na łagodniejszej pogodzie i wolisz bardziej piaskowo-żwirowe plaże? Chcesz zwiedzić np. Efez albo Pamukkale? Zaplanuj pobyt na Riwierze Egejskiej.

Bez względu na to, dokąd się wybierzesz, przed Tobą udany wypoczynek. Warto go zaplanować!