Płatności podczas zagranicznego pobytu mogą być kłopotliwe. Zabieranie ze sobą dużej ilości gotówki może być niepraktyczne, a nawet niebezpieczne, natomiast korzystanie ze zwykłej karty debetowej kosztowne. Jak uniknąć opłat, dokonując transakcji kartą za granicą?

— materiał promocyjny —

Zakupy za granicą często bywają problematyczne. W Polsce największą popularnością cieszą się transakcje bezgotówkowe, ale czy poza krajem również można swobodnie korzystać z karty? Sprawdź, czym jest prowizja za przewalutowanie i jak najłatwiej płacić podczas zagranicznego wyjazdu.

Płatność kartą za granicą – alternatywa dla gotówki

Większość posiadaczy kont bankowych jest przekonanych, że płatność kartą za granicą może być kosztowna. Dlatego często przed zagranicznym wyjazdem można spotkać się ze zwyczajem wymiany gotówki w kantorze, aby podczas pobytu mieć przy sobie odpowiednią walutę. Jednak ta praktyka ma swoje ograniczenia.

Jednym z wyzwań jest oszacowanie, jaka kwota będzie optymalna, aby w czasie pobytu za granicą wystarczyło gotówki na wszelkie opłaty. Wyjazd ze zbyt dużą ilością gotówki może być niepraktyczny, a także ryzykowny, ponieważ pieniądze łatwo zgubić bądź paść ofiarą złodziei. Z kolei zbyt skromny budżet mocno ogranicza pobyt, a w skrajnych sytuacjach może oznaczać poważne problemy z wypłacalnością. Dlatego warto rozważyć różne metody płatności, które mogą pomóc w elastycznym zarządzaniu wydatkami podczas zagranicznych wyjazdów.

Zagraniczne płatności kartą do konta w PLN

Skoro nie gotówka, to może karta? Większość z nas posiada i korzysta na co dzień z karty debetowej przypisanej do rachunku osobistego, więc czemu nie korzystać z niej podczas zagranicznego wyjazdu? Oczywiście nasza karta do konta w PLN będzie umożliwiać płatności kartą za granicą, jednak posiadacze rachunku mogą liczyć się z dodatkowymi kosztami. Najważniejszą z nich jest opłata za przewalutowanie, czyli zadbanie o to, żeby transakcja realizowana z konta w złotówkach trafiła do sprzedawcy w jego walucie, np. euro. To właściciel konta musi pokryć koszt takiej operacji.

Kolejne opłaty pojawiają się w sytuacji, kiedy chcemy wypłacić za granicą gotówkę. Warto wiedzieć, że bankomaty obcych sieci mogą pobierać opłaty niezależne od banku – tak zwane opłaty surcharge. Jeśli więc wypłacasz środki z bankomatu za granicą, koniecznie zwróć uwagę na komunikaty wyświetlane na urządzeniu.

Zwróćmy również uwagę na kursy poszczególnych walut. W kantorze to my decydujemy, po jakim kursie wymieniamy np. wspomniane złotówki na euro, natomiast w momencie płatności kartą za granicą, zdajemy się na kurs, jaki w danym dniu oferuje bank lub organizacja płatnicza. Nie zawsze więc takie przewalutowanie może być dla nas korzystne.

Unikaj prowizji z kontem walutowym

Prowizji za przewalutowanie można uniknąć, jeśli przykładowo przebywając w kraju, w którym obowiązuje euro, będziemy płacić kartą przypisaną do rachunku w europejskiej walucie. Dlatego jednym z najprostszych i najkorzystniejszych finansowo rozwiązań w kwestii płatności kartą za granicą jest konto walutowe. Wówczas problem przewalutowania znika, a banki zazwyczaj nie pobierają dodatkowych opłat za korzystanie z karty poza granicami Polski.

A co zrobić w sytuacji, kiedy planujemy podróż przez kilka państw i po drodze czeka nas płacenie w euro, brytyjskich funtach i frankach szwajcarskich? W takim przypadku optymalnym rozwiązaniem będzie konto wielowalutowe. Można je powiązać ze specjalną kartą, w tym kartą wielowalutową, która umożliwia dokonywanie płatności z różnych rachunków walutowych.

Takie rozwiązanie jest nie tylko tanie, ale również wygodne, co pokazuje chociażby oferta Banku BNP Paribas. Płatność kartą za granicą jest w tym przypadku wolna od opłat za przewalutowanie, a sama karta może mieć zarówno postać fizyczną (plastikową), jak i mobilną. Wystarczy mieć przy sobie telefon, aby dokonywać płatności telefonem za granicą – jeśli tylko sprzedawca zapewnia możliwość płatności zbliżeniowych. W tej ostatniej kwestii warto mieć na uwadze, że w części krajów europejskich terminale do zbliżeniowych transakcji bezgotówkowych nie są tak powszechne jak w Polsce. W związku z tym posiadanie rachunku walutowego może być tym cenniejsze, kiedy przyjdzie do wypłaty gotówki za granicą.

Zakupy za granicą nie muszą być obarczone ryzykiem wysokich opłat bankowych. Wystarczy odpowiednio się przygotować i wybrać instrumenty, które będą optymalne podczas płatności kartą za granicą. Każdy, kto planuje taki wyjazd lub regularnie bywa poza Polską, może rozważyć konto walutowe, dzięki któremu uniknie dodatkowych kosztów korzystania z karty za granicą.

Artykuł sponsorowany.

Data aktualizacji: 25 lutego 2025

Poprzedni artykułDlaczego Gdańsk to najlepsze miejsce na konferencję? Poznaj korzyści z organizacji wydarzeń w tym nadmorskim mieście
Następny artykułRowery męskie – najczęściej zadawane pytania