34 polskie plaże, kąpieliska i mariny otrzymały prestiżowe wyróżnienie za 2023 r. To miejsca, gdzie można mieć pewność, że woda jest czysta i bezpieczna, infrastruktura zadbana, a wypoczynek sprawia prawdziwą przyjemność. Jeżeli w czasie letniego wypoczynku chcesz pływać i wylegiwać się na piasku, sprawdź, które polskie plaże są najlepsze. Certyfikat “Błękitnej Flagi” może być bardzo przydatną wskazówką.

Czym jest wyróżnienie „Błękitna Flaga”?

Certyfikat “Błękitnej Flagi” to międzynarodowe wyróżnienie, które od 1985 roku przyznawane jest przez Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE) z siedzibą w Kopenhadze. Otrzymują je kąpieliska, plaże i mariny z 46 krajów, które zdołały spełnić wyśrubowane normy dotyczące jakości wody, czystości i ochrony środowiska. Przyznaje je komisja złożona zarówno z międzynarodowych, jak i krajowych ekspertów, którzy przy podejmowaniu decyzji biorą pod uwagę szereg bardzo rygorystycznych kryteriów. W 2023 roku uzyskało je ponad 5 tysięcy plaż z całego świata – w tym 34 z Polski.

Certyfikat jest nie tylko istotną podpowiedzią dla osób, które planują wypoczynek z myślą o kąpielach i plażowaniu, ale ma także istotny wpływ na gminy – w wielu przypadkach te starając się uzyskać wyróżnienie (a tym samym przyciągnąć turystów) podejmują działania mające na celu poprawę czystości i bezpieczeństwa plaży.

Oczywiście, nie zawsze trzeba unikać kąpielisk, które “Błękitnej Flagi” nie mają – niekiedy może to wynikać po prostu z trudności ze spełnieniem pewnych formalnych kryteriów i przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji. Wymienione poniżej plaże dają jednak duże poczucie pewności.

Jakie kryteria musi spełnić kąpielisko, by uzyskać „Błękitną Flagę”?

 • Woda w obrębie kąpieliska musi być bardzo czysta i umożliwiać bezpieczną kąpiel – z tego powodu wymagane są regularne badania, próbki pobiera się co dwa tygodnie. Aby uzyskać Błękitną Flagę, kąpielisko musi udokumentować pomiary prowadzone w okresie czterech lat wstecz. Oznacza to, że certyfikatu nie otrzymają nowe kąpieliska ani takie, których lokalizacja została częściowo zmieniona.
 • Czystość i porządek na całym terenie kąpieliska – również w pobliżu budek z jedzeniem czy toalet. Duże znaczenie ma częstotliwość sprzątania i odpowiednie rozmieszczenie koszy na śmieci. Negatywnie może wpływać natomiast możliwość wstępu ze zwierzętami czy poruszania się po plaży pojazdami mechanicznymi.
 • Bezpieczeństwo na kąpielisku – czy w wodzie w obrębie kąpieliska zostały wyznaczone strefy dla osób potrafiących pływać i nie? Jak wygląda obecność ratowników WOPR, czy mogą oni czuwać nad wszystkimi pływającymi? Czy jest dostępny odpowiedni sprzęt ratunkowy? Czy został zorganizowany punkt pierwszej pomocy?
 • Dojazd do kąpieliska i dostępność dla niepełnosprawnych – czy na kąpielisko bez problemu dotrzemy pieszo, samochodem z rowerem? Czy osoba poruszająca się na wózku będzie mogła bez problemów z niego korzystać (czy na miejscu są podjazdy, dostosowane urządzenia sanitarne)?
 • Działania podejmowane w celu ochrony środowiska – czy zarządzający kąpieliskiem angażują się w działania ekologiczne mające na celu na przykład ochronę wydm czy lasu;
 • Działania podejmowane na rzecz edukacji i lokalnej społeczności.

Polskie plaże odznaczone Błękitną Flagą 2023 r. – pełna lista.

Kąpieliska morskie:

 1. Kąpielisko morskie Międzyzdroje – Uznam;
 2. Port Jachtowy im. Jerzego Porębskiego  – Świnoujście;
 3. Kąpielisko morskie Świnoujście – Warszów;
 4. Kąpielisko morskie Międzyzdroje Wschód;
 5. Marina Wapnica – Międzyzdroje;
 6. Kąpielisko morskie Międzywodzie;
 7. Kąpielisko morskie Dziwnów;
 8. Kąpielisko morskie Dziwnówek;
 9. Kąpielisko morskie Pobierowo Plaża Zachodnia;
 10. Kąpielisko Pustkowo;
 11. Kąpielisko Trzęsacz;
 12. Kąpielisko Rewal;
 13. Kąpielisko Pogorzelica;
 14. Kąpielisko Niechorze;
 15. Kąpielisko Mrzeżyno Zachód;
 16. Kąpielisko Grzybowo;
 17. Kąpielisko Dźwirzyno;
 18. Kąpielisko morskie Kołobrzeg Zachód „Plaża TRM”;
 19. Kąpielisko morskie Kołobrzeg Wschód „Bałtyk”;
 20. Kąpielisko morskie Kołobrzeg Wschód „Kamienny Szaniec”
 21. Marina Solna – Kołobrzeg;
 22. Kąpielisko Dąbki Zachód;
 23. Kąpielisko Mielno 216;
 24. Darłówko Zachodnie;
 25. Ustka Zachód II;
 26. Marina Yacht Park w Gdyni;
 27. Kąpielisko Koliba w Sopocie;
 28. Kąpielisko Gdańsk Stogi;
 29. Kąpielisko Gdańsk Sobieszewo;
 30. Marina Gdańsk

Pozostałe kąpieliska:

 1. Kąpielisko w Zieleniewie nad jeziorem Miedwie;
 2. Kąpielisko śródlądowe w Lubczynie;
 3. Kąpielisko w Stepnicy nad Zalewem Zachodnim;
 4. Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy WOPR w Borównie.