Zastanawiacie się, gdzie wyjechać latem? Niezależnie od tego, czy najbardziej lubicie pływać w morzu albo jeziorze, spacerować po lasach lub górach, czy też podziwiać zabytkową architekturę – na naszej liście na pewno znajdziecie coś dla siebie.

1. Trójmiasto

Zaczynamy na północy. Od Gdańska, w którym zwiedzicie jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych w naszym kraju. Od Gdyni z jej muzealnymi statkami – „Błyskawicą” i „Darem Pomorza”. Od Sopotu z najdłuższym molo na Bałtyku. Dorzućmy plażowanie, plenerowe koncerty, festiwale… I już wiecie, że będziecie się dobrze bawić.

Sprawdź noclegi w Trójmieście

2. Kaszuby

Drewniane wioski i krzyżackie zamki, morenowe wzgórza i sosnowe bory, malownicze jeziora i nadbałtyckie plaże. Do tego przebogata tradycja i fascynująca historia. Wniosek jest oczywisty: Kaszuby to jedna z najfajniejszych opcji wakacyjnych w Polsce. A mimo to wciąż nawet w szczycie sezonu znajdziecie w tej pięknej krainie miejsca spokojne i ciche.

3. Warmia

Tereny dawnego Księstwa Warmińskiego to coś dla miłośników historii i architektury (szczególnie architektury gotyckiej), na każdym kroku natkniecie się bowiem na zabytkowe kościoły i potężne zamki. A gdy w końcu znuży was zwiedzanie, to mazurskie jeziora są tuż za miedzą.

4. Podlasie

Lasy, rzeki i rozlewiska. Unikatowe obszary chronione, w tym Biebrzański Park Narodowy, największy w naszym kraju, i najstarszy Białowieski Park Narodowy. Żubry, bobry, łosie, gronostaje. Barokowe pałace, drewniane cerkwie, majestatyczne klasztory… Długo można opowiadać o atrakcjach Podlasia. Więc może czas zobaczyć je na własne oczy?

Biebrzański Park Narodowy

5. Jura Krakowsko-Częstochowska

W zachodniej Małopolsce, nad Wisłą i Wartą, znajduje się kraina pełna jaskiń, lasów i gór. Gór może niewysokich, ale urokliwych, ozdobionych na dodatek Orlimi Gniazdami, czyli systemem zamków strzegących niegdyś granicy ze Śląskiem. Można spacerować, jeździć na rowerze, zwiedzać, bawić się na rycerskich imprezach… Nie sposób się natomiast nudzić.

6. Kotlina Kłodzka

Sudecką kotlinę otaczają Góry Bardzkie, Wzgórza Włodzickie, Góry Stołowe, Wzgórza Ścinawskie, Góry Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika i Góry Złote. Należy się więc spodziewać kilometrów szlaków pieszych i rowerowych, zapewniających fantastyczne widoki. Ale góry to nie wszystko. Są tutaj także unikalne zabytki, jak Twierdza Kłodzka czy Podziemne Miasto Osówka.

Noclegi w okolicy:

7. Góry Świętokrzyskie

No dobrze, Góry Świętokrzyskie nie są może największe: najwyższy szczyt, Łysica, ma zaledwie 614 metrów. Ale miłośnicy górskich spacerów nie zawiodą się na tutejszych szlakach. Nie zawiodą się na Puszczy Jodłowej, porastającej grzbiet łysogórski. Na benedyktyńskim klasztorze na Świętym Krzyżu. Ani na Jaskini Raj, uważanej za najpiękniejszą w Polsce.

8. Tatry

Najwyższych polskich gór chyba nikomu reklamować nie trzeba. Pierwszą wycieczkę w Tatry odnotowano już w XVI wieku, a trzy stulecia później – za sprawą lekarza Tytusa Chałubińskiego – do Zakopanego i okolic przybywać zaczęły tysiące turystów. I choć rzeczywiście bywa tu tłoczno, to i tak warto przyjechać w Tatry. I to nie raz.

Sprawdzone noclegi w okolicy:

Noclegi w Tatrach

9. Pieniny

„Kto nie był w Tatrach i Pieninach, ten nie był nigdzie i nic nie widział” – napisał w 1864 roku poeta Władysław Ludwik Anczyc. Bo po prostu trzeba wejść na Trzy Korony, wybrać się na spływ Dunajcem, a także zwiedzić zamki w Niedzicy i Czorsztynie.

10. Bieszczady

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Przynajmniej na tydzień, może dwa, trzy… Choć turystów tutaj nie brakuje, są to wciąż najdziksze góry w Polsce, a nocne niebo nad nimi jest najbardziej rozgwieżdżone. Urozmaiceniem po długich wędrówkach może być zaś wypoczynek nad Jeziorem Solińskim albo przejażdżka Bieszczadzką Koleją Leśną.

Bieszczady

Noclegi w Bieszczadach