Menu

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Rodzaj atrakcji: Kultura
Miejscowość: Ciche
  Wstęp: płatny

Muzeum jest obowiązkowym punktem w każdym planie wycieczki w region Świętokrzyski. Muzeum powstało z inicjatywy dzieci pisarza w 1958r. Dworek zaś został ufundowany z inicjatywy polskiej społeczności, która na ten cel urządziła zbiórkę pieniędzy, w nagrodę pisarzowi za 25 lecie pracy pisarskiej w 1900r. Sienkiewicz uczynił z dworku raczej letnią rezydencję, spędzał tu czas aby wypocząć.

 

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku to XIX-wieczny, pięknie położony wśród drzew, pałacyk, zaprojektowany specjalnie  przez architekta Hugona Kuderę. Ekspozycja to wierne odtworzenie wnętrz pałacyku z czasów, kiedy mieszkał w nim Henryk Sienkiewicz (lata 1902-1914). Zobaczyć tu można gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię pisarza. Wyposażenie stanowią oryginalne meble, obrazy, rzeźby, tkaniny i część księgozbioru Sienkiewicza.

 

Na piętrze zorganizowana jest wystawa biograficzno-literacka poświęcona patronowi muzeum. Pałacyk otacza rozległy park, którego niewątpliwą ozdobą są ogromne stare dęby, lipy, platany. Do muzeum dochodzi się piękną aleją lipową zasadzoną w czterech rzędach. Do aktualnego wystroju wnętrz muzeum przyczyniły sie również osobiste uwagi gosposi Sienkeiwicza Pani Marii Lutówny, oraz synowej Zuzanny do 1944r. dworek zamieszkiwali  druga żona i syn zmarłego w 1916r. pisarza. w 1944r. Syn sienkiewicza rozdał pamiatki po ojcu wśród okolicznych mieszkańców by nie wpadły w ręce Niemców.

 

foto - autor: Merlin


Zobacz lokalizację na mapie: