Menu

Sanktuarium w Ludźmierzu

Rodzaj atrakcji: Zabytki
Miejscowość: Nowy Targ

Gaździna Podhala błogosławi wszystkim, którzy przybywają na jej ziemię. To do niej modlą się bacowie, gdy wyruszają na redyk i potem, gdy owce zostają już z powrotem spędzone w doliny, to ona ma sprzyjać miejscowej ludności i wstawiać się za nią w każdej sytuacji. Gaździna Podhala to Matka Boska Ludźmierska – jej figura znajduje się w ludźmierskim sanktuarium i jak rok długi, z całego kraju przybywają do niej pielgrzymki.

Ludźmierz jest najstarszą wsią na Podhalu (pierwsze wzmianki sięgają już XIII wieku), tam też – jak można się domyślać – powstała najstarsza parafia regionu. Natomiast powstanie cudownej figury Matki Boskiej, która stała się znana głównie ze względu na rozliczne łaski, jakimi obdarza modlących się do niej, datuje się mniej więcej na początek XV wieku (źródła podają ok. 1400 r.).

Do Ludźmierza warto przyjechać przede wszystkim ze względu na kult religijny, ale dobrze wiedzieć przy okazji o kilku innych faktach związanych z tą wsią. Urodził się w niej wybitny polski poeta, bardzo silnie związany z Podhalem i z nim przede wszystkim kojarzony – Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Z Ludźmierza też rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na okoliczne pasma górskie: na Tatry, Gorce, Beskid Żywiecki, Pieniny, a nawet Beskid Sądecki.


Zobacz lokalizację na mapie: