Menu

Zamek Chojnik

Rodzaj atrakcji: Zabytki
Miejscowość: Jelenia Góra
  Wstęp: bezpłatny

Zamek Chojnik powstał w XIV wieku. Dokładna data nie jest znana, niemniej jednak istnieją różnorodne przekazy, które wskazują na taki lub inny rok, oscylujący wokół połowy wskazanego stulecia. Na przestrzeni wieków zamek przechodził z rąk do rąk, co sprawiało, że był on niejednokrotnie palony, a potem odbudowywany. Przetrwał jednak do dziś i dzięki temu stanowi jedną z atrakcji turystycznych sudeckiego regionu.

Skąd wzięła się taka nazwa dla budowli obronnej? Etymologowie wywodzą ją od lasów iglastych, które porastały gęsto tereny, na których warownia stanęła. A jako że w lasach tych jest dużo „choiny”, stąd też wzięła się taka, a nie inna nazwa dla zamku i dla całego wzniesienia, na którym został on postawiony.

Dziś uwagę zwracają na siebie przede wszystkim mury obronne, ponieważ w postaci ruin zamek zachował się do dziś. W ich obrębie funkcjonuje jednak schronisko turystyczne, dlatego jeśli ktoś chciałby poczuć niezwykłą atmosferę średniowiecznej budowli, powinien dokonać rezerwacji noclegu – dostępnych jest 30 miejsc. Same ruiny udostępnione są do zwiedzania codziennie, wstęp na nie kosztuje 3–5 zł. Zamek ponadto znajduje się w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego, dlatego aby do niego w ogóle dojść, również trzeba pamiętać o wykupieniu biletu wstępu do samego parku.


Zobacz lokalizację na mapie: