Menu

Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu

Rodzaj atrakcji: Kultura
Miejscowość: Lubomierz


Są takie miejsca, o których śmiało można powiedzieć, że nie są zwyczajne. O ich oryginalności decyduje wiele różnorodnych czynników. Jakich między innymi? Na przykład to, że odnoszą się do pewnego filmu. Kultowego, znanego przez wszystkich Polaków. Tego typu miejscem jest Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu, miejscowości położonej na Pogórzu Izerskim w bezpośrednim sąsiedztwie najwyższych sudeckich pasm górskich.

Muzeum Kargula i Pawlaka powstało w roku 1995, a jego ekspozycja dotyczy, jak łatwo można się domyślić, polskiej produkcji filmowej opowiadającej o losach sąsiadów – wspomnianego Kargula i Pawlaka – i ich rodzin. „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć” to tytuły znane doskonale przez wszystkich, nawet tych najmłodszych, głównie ze względu na to, że filmy nieustannie emitowane są przez telewizję przy każdej nadarzającej się okazji.

Powstanie muzeum poprzedzone było wydaniem lokalnej gazety o nazwie „Sami Swoi”. Jako że film nagrywany był właśnie w Lubomierzu, mieszkańcy tej miejscowości zaczęli kolekcjonować wszelkiego typu pamiątki związane z produkcją. Po krótkim czasie (po zaledwie trzech latach) było ich tak wiele, że postanowiono otworzyć placówkę, w której prezentowana byłaby ekspozycja dotycząca „Samych swoich”.

Atrakcyjności miejscu dodawała – do 2009 roku – lokalizacja muzeum. Na jego siedzibę przeznaczony został budynek pochodzący z XVI wieku, a więc budowla nie tyle okazała, co przede wszystkim stara. Potem placówka przeniesiona została jednak do internatu Zespołu Szkół w Lubomierzu. Miasto znane jest też z odbywającego się w nim corocznie Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych.


Zobacz lokalizację na mapie: