Menu

Śnieżka - najwyższy szczyt Sudetów

Rodzaj atrakcji: Atrakcje naturalne
Miejscowość: Karpacz

Najwyższy szczyt Sudetów jest jednocześnie jedną z najbardziej interesujących gór w naszym kraju. Ze względu na warunki klimatyczne, jakie panują na jej szczycie (bardzo niska temperatura, bardzo często i długo, nawet podczas lata, zalegający śnieg, od którego zresztą wzięła się nazwa szczytu), przyciąga zainteresowanych turystów, miłośników wędrówek po górskich szlakach. Infrastruktura turystyczna sprzyjająca przybywaniu na szczyt podróżników zarówno ze strony Polski jak i Czech jest dodatkowym atutem Śnieżki.

Śnieżka wznosi się na wysokość 1602 m n.p.m. i ciekawi nie tylko ze względu na pogodę, ale także na kilka dodatkowych faktów. Jest najwybitniejszym szczytem w naszym kraju. Oznacza to w praktyce to, że trzeba przejść największą ilość metrów od jej podnóża, by dojść na sam wierzchołek – wysokość względna Śnieżki wynosi ponad 1200 m. Ważne jest również to, że góra znajduje się na pograniczu. Jej połowa należy do Czech, połowa natomiast do Polski. Od strony czeskiej na sam szczyt da się wjechać kolejką, a następnie zjechać na nartach jedną z przygotowanych tras.

Ponadto punktem bardzo charakterystycznym, który również da się spotkać na szczycie Śnieżki, jest dawne schronisko, w chwili obecnej funkcjonujące raczej jako bufet, przypominający kształtem… latające spodki. Oprócz tego wewnątrz znajduje się stacja meteorologiczna. Bardzo ważnym miejscem – szczególnie dla przewodników górskich, ale też chętnie odwiedzanym przez turystów – jest też pochodząca z XVII wieku kaplica św. Wawrzyńca. 


Zobacz lokalizację na mapie: