Menu

Gotycki zamek książęcy w Darłowie

Rodzaj atrakcji: Zabytki
Miejscowość: Darłowo
  Wstęp: bezpłatny

Zamek pochodzi z XIV wieku i swoje powstanie zawdzięcza księciu pomorskiemu Bogusławowi V. Obiekt ten należy do najlepiej zachowanych zamków na Pomorzu Zachodnim.

Przez znaczna część swojego życia mieszkała na zamku i dbała o niego księżna Zofia. To jedna z ważnych dla tego regionu postaci. Całe jej życie było związane z Pomorzem Zachodnim. Księżna Zofia zawsze dbała o interesy Polski, z pochodzenia można powiedzieć, że była polką, ponieważ wywodziła się ze sławnej na pomorzu, ale wymarłej już dynastii Gryfitów. Odznaczała się wyjątkową urodą i mądrością. Jej mąż Eryk II to również ważna postać w historii regionu. Chociaż on w sporze Polski z Krzyżakami o Pomorze Zachodnie stanął po stronie wroga ona wybłagała dla męża łaskę u ówczesnego Króla Polski, Kazimierza Jagiellończyka, którego była zresztą bliską kuzynka i nie doszłą żoną.

Od tamtej pory w zgodnym dotąd jak na tamte czasy małżeństwie zaczęło się psuć. Księżniczka zrobiła bowiem ogromne wrażenie na królewskim dworze i została hojnie obdarowana przez króla Eryka I swojego kuzyna, zyskując tym samym finansową przewagę nad swym mężem. Można powiedzieć, że była dość "wyemancypowaną" księżniczką. z Od tamtego czasu małżonkowie żyli w separacji. Ona na Darłowskim Zamku, on realizował swoje cele wojenne. Ona jednak do końca swojego życia dbała o interesy Polski.

Z zamkiem związana jest legenda o rzekomym romansie księżnej z rycerzem jej męża, Janem z Maszewa... Zamek jest naprawdę pięknym obiektem, godnym polecenia letnim gościom Darłowa i okolic


Zobacz lokalizację na mapie: