Menu

Chata Bojkowska w Zatwarnicy

Rodzaj atrakcji: Kultura
Miejscowość: Zatwarnica
  Wstęp: bezpłatny

Do 1947 roku tereny Bieszczadów zamieszkiwała ludność rusińska, Bojkowie. Niestety tragiczne wydarzenie, jakim była akcja „Wisła” sprawiło, że tereny te na długo opustoszały. Po Bojkach pozostały dziś ślady w postaci ostatnich chałup – chyży – legend oraz innych materiałów etnograficznych, gromadzonych przez tych, którzy o kulturę ludową najbardziej dbają. I właśnie w Zatwarnicy odwiedzić można dziś Chatę Bojkowską, miejsce, w którym czas się zatrzymał i gdzie prezentowane są bogate zbiory przedmiotów związanych z kulturą bojkowską.

Zatwarnica jest niewielką wsią, leżącą nieopodal Sanu, zlokalizowaną między wielkimi pasmami: Połoniną Wetlińską z jednej strony a Otrytem (za Sanem) z drugiej. Wyjść z niej można na kilka szlaków, dlatego stanowi świetne miejsce wypadowe w góry. Ale nie tylko – warto ją odwiedzić również ze względu na Chatę Bojkowską.

Muzeum to inicjatywa prywatna. Nie jest ogromne, niemniej jednak bardzo interesujące. Dotyczy przede wszystkim tych Bojków, którzy mieszkali w okolicy, a więc we wsiach obecnie nieistniejących, takich jak Hulskie, Tworylne, Krywe czy Suche Rzeki. Ekspozycja obejmuje wytwory kultury materialnej, takie jak przedmioty użytkowe, stroje czy elementy dekoracyjne chyży. Chatę zwiedzać można przede wszystkim latem. Jako że prowadzi je rodzina, nie zawsze jest ona otwarta, ale po kontakcie telefonicznym zawsze ktoś udostępnia obiekt zwiedzającym. Wstęp do muzeum jest bezpłatny. 

 


Zobacz lokalizację na mapie: