Menu

Zapora wodna w Solinie

Rodzaj atrakcji: Atrakcje naturalne
Miejscowość: Solina
  Wstęp: bezpłatny

Solina kojarzona jest nie tylko z piosenką śpiewaną przez Wojciecha Gąsowskiego (Zielone wzgórza nad Soliną), ale przede wszystkim z jeziorem zaporowym, które powstało na Sanie w latach 60. XX wieku. Dzięki tej inwestycji dziki San przestał zalewać tereny zamieszkałe przez ludzi, powstał duży wodny kompleks rekreacyjno-sportowy, z którego każdego roku korzysta tysiące turystów przybywających w Bieszczady, a także funkcjonuje elektrownia szczytowo-pompowa, wykorzystująca wodę do tworzenia energii elektrycznej.

Już same możliwości, jakie daje jezioro solińskie, zasługują na miano wielkiej atrakcji turystycznej. Do niektórych miejscowości nad nim położonych, przede wszystkim do Polańczyka, przyjeżdżają kuracjusze w celach uzdrowiskowych. Na jeziorze rozwija się żeglarstwo, można wypożyczyć rower wodny, a także w niektórych, dozwolonych miejscach kąpać się i pływać.

Jeśli chodzi natomiast chodzi o samą zaporę, jest ona udostępniona zwiedzającym. Zwiedzanie składa się z dwóch części. W pierwszej z nich prezentowany jest film o energii odnawialnej oraz pokazywane gabloty z materiałami związanymi z budową elektrowni tak w Solinie, jak i w pobliskich Myczkowcach. W drugiej – odbywa się wycieczka przez halę produkcyjną elektrowni, halę maszyn oraz przy galeriach z ciekawostkami dotyczącymi obiektu.

Zwiedzać można zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Bilety kosztują 16 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy, do 16 r.ż.) w przypadku wizyty indywidualnej oraz 13 zł (normalny) i 9 zł (ulgowy, do 16 r.ż.) w przypadku grupy. Wcześniej na wycieczkę należy umówić się telefonicznie.


Galeria zdjęć:


Zobacz lokalizację na mapie:


WOLNY FERIE Luksusowy apartament 2 pokojowy z widokiem na morze i przestronnym tarasem w Hotelu Dom Zdrojowy SPA Zobacz

APARTAMENT 361, 2 pokojow…

Jastarnia

od 180 PLN

Dom wczasowy HARENDA jest nowo otwartym obiektem położonym w malowniczej scenerii w bezpośrednim sąsiedztwie ZAKOPANEGO (3 km). Nasz obiekt posiada 2,3,4 osobowe pokoje z łazienkami o wysokim standardzie. Każdy pokój posiada balkon oraz wyp Zobacz

Dom Wczasowy Harenda

Zakopane

od 30 PLN

Dąbki, serdecznie zapraszamy do mało znanej nadmorskiej miejscowości jaką jest Bobolin położony 300 m od morza, graniczący z Dąbkami.

Zobacz

U Piotrusia

Bobolin

od 20 PLN