Menu

Zapora wodna w Solinie

Rodzaj atrakcji: Atrakcje naturalne
Miejscowość: Solina
  Wstęp: bezpłatny

Solina kojarzona jest nie tylko z piosenką śpiewaną przez Wojciecha Gąsowskiego (Zielone wzgórza nad Soliną), ale przede wszystkim z jeziorem zaporowym, które powstało na Sanie w latach 60. XX wieku. Dzięki tej inwestycji dziki San przestał zalewać tereny zamieszkałe przez ludzi, powstał duży wodny kompleks rekreacyjno-sportowy, z którego każdego roku korzysta tysiące turystów przybywających w Bieszczady, a także funkcjonuje elektrownia szczytowo-pompowa, wykorzystująca wodę do tworzenia energii elektrycznej.

Już same możliwości, jakie daje jezioro solińskie, zasługują na miano wielkiej atrakcji turystycznej. Do niektórych miejscowości nad nim położonych, przede wszystkim do Polańczyka, przyjeżdżają kuracjusze w celach uzdrowiskowych. Na jeziorze rozwija się żeglarstwo, można wypożyczyć rower wodny, a także w niektórych, dozwolonych miejscach kąpać się i pływać.

Jeśli chodzi natomiast chodzi o samą zaporę, jest ona udostępniona zwiedzającym. Zwiedzanie składa się z dwóch części. W pierwszej z nich prezentowany jest film o energii odnawialnej oraz pokazywane gabloty z materiałami związanymi z budową elektrowni tak w Solinie, jak i w pobliskich Myczkowcach. W drugiej – odbywa się wycieczka przez halę produkcyjną elektrowni, halę maszyn oraz przy galeriach z ciekawostkami dotyczącymi obiektu.

Zwiedzać można zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Bilety kosztują 16 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy, do 16 r.ż.) w przypadku wizyty indywidualnej oraz 13 zł (normalny) i 9 zł (ulgowy, do 16 r.ż.) w przypadku grupy. Wcześniej na wycieczkę należy umówić się telefonicznie.


Galeria zdjęć:


Zobacz lokalizację na mapie:


Ośrodek znajduje się nad jeziorem Busko w gminie Wierzchowo na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Drawskiego. Domki 4 i 6 osobowe. Własna plaża!

Zobacz

Domki Letniskowe Kalem

Żabin

od 40 PLN

LAST MINUTE – 5 – 12 sierpnia – 210 zł za dobę domek 6-osobowy ! ! !

NOWE Domki letniskowe 700 m od morza, cisza, spokój, teren 5000 m2, p Zobacz

Nowe domki KRAKUS - Rusin…

Rusinowo

od 100 PLN

ODSAPNIJ w ODSAPCE NAD JEZIOREM MIEDWIE

Zobacz

ODSAPKA dom wakacyjny

Zieleniewo

od 70 PLN