Menu

Zapora wodna w Solinie

Rodzaj atrakcji: Atrakcje naturalne
Miejscowość: Solina
  Wstęp: bezpłatny

Solina kojarzona jest nie tylko z piosenką śpiewaną przez Wojciecha Gąsowskiego (Zielone wzgórza nad Soliną), ale przede wszystkim z jeziorem zaporowym, które powstało na Sanie w latach 60. XX wieku. Dzięki tej inwestycji dziki San przestał zalewać tereny zamieszkałe przez ludzi, powstał duży wodny kompleks rekreacyjno-sportowy, z którego każdego roku korzysta tysiące turystów przybywających w Bieszczady, a także funkcjonuje elektrownia szczytowo-pompowa, wykorzystująca wodę do tworzenia energii elektrycznej.

Już same możliwości, jakie daje jezioro solińskie, zasługują na miano wielkiej atrakcji turystycznej. Do niektórych miejscowości nad nim położonych, przede wszystkim do Polańczyka, przyjeżdżają kuracjusze w celach uzdrowiskowych. Na jeziorze rozwija się żeglarstwo, można wypożyczyć rower wodny, a także w niektórych, dozwolonych miejscach kąpać się i pływać.

Jeśli chodzi natomiast chodzi o samą zaporę, jest ona udostępniona zwiedzającym. Zwiedzanie składa się z dwóch części. W pierwszej z nich prezentowany jest film o energii odnawialnej oraz pokazywane gabloty z materiałami związanymi z budową elektrowni tak w Solinie, jak i w pobliskich Myczkowcach. W drugiej – odbywa się wycieczka przez halę produkcyjną elektrowni, halę maszyn oraz przy galeriach z ciekawostkami dotyczącymi obiektu.

Zwiedzać można zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Bilety kosztują 16 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy, do 16 r.ż.) w przypadku wizyty indywidualnej oraz 13 zł (normalny) i 9 zł (ulgowy, do 16 r.ż.) w przypadku grupy. Wcześniej na wycieczkę należy umówić się telefonicznie.


Galeria zdjęć:


Zobacz lokalizację na mapie:


Dąbki, serdecznie zapraszamy do mało znanej nadmorskiej miejscowości jaką jest Bobolin położony 300 m od morza, graniczący z Dąbkami.

Zobacz

U Piotrusia

Bobolin

od 20 PLN

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą domu wczasowego "Cichowian", położonego na Olczy - spokojnej dzielnicy Zakopanego. Lokalizacja obiektu umożliwia miły i spokojny odpoczynek z jednoczesnym podziwianiem wdzięku całego pasma gór pol Zobacz

Dom Wypoczynkowy Cichowia…

Zakopane

od 30 PLN

"Willa Zarębek" oaza ciszy i spokoju - komfortowy wypoczynek w otoczeniu gorczańskiej przyrody.

Zobacz

Willa Zarębek

Łopuszna

od 65 PLN