Menu

Domek Chiński w Żywcu

Rodzaj atrakcji: Zabytki
Miejscowość: Żywiec
  Wstęp: bezpłatny

Żywiec jest miastem z bogatymi tradycjami. Powstał przed wiekami w sercu rozległej kotliny i do dziś funkcjonuje jako jedno z najważniejszych miejsc całego regionu. Kryją się w nim prawdziwe skarby – zabytki, których nie znajdziemy gdzie indziej. Jednym z nich jest niewielki Domek Chiński, będący dość ciekawym przejawem fascynacji fundatora kulturą Dalekiego Wschodu.

Domek powstał w wieku XVIII, a inicjatorem jego budowy była rodzina Wielopolskich herbu Starykoń, magnatów, którzy przez pewien czas władali Żywiecczyzną. Budynek nie jest wielki, ponieważ służyć miał nie do mieszkania, ale jako altana, będąca jedynie fragmentem większego, rozbudowanego ogrodu. Dziś zamiast ogrodu mamy park, roztaczający się wokół zamku. Domek natomiast jest główną atrakcją tego parku. Przyciąga uwagę architekturą – rzeczywiście wygląda tak, jakby został przywieziony bezpośrednio z Chin. Ośmioboczny, pokryty charakterystycznym dla Wschodu dachem.

W chwili obecnej udostępniony jest wszystkim gościom – wszystkim, którzy mają chęć albo napić się kawy (na dole mieści się elegancka kawiarnia), albo obcować bliżej ze sztuką (na pierwszym piętrze stworzona została galeria, gdzie obejrzeć można różnego rodzaju dzieła sztuki, ale też takie nabyć). Domek Chiński szczególnie pięknie prezentuje się jesienią – zarówno wtedy, kiedy drzewa w parku zaczynają mienić się kilkoma kolorami, jak i wówczas, gdy świat spowija charakterystyczna dla późnego października i listopada mgła.


Zobacz lokalizację na mapie:


TATRZAŃSKI DWOREK w Poroninie-Białym Dunajcu to dom wczasowy utrzymany w stylu góralskiego domu znajdujący się zaledwie 6 km od centrum Zakopanego oraz 4 km od Term Podhalańskich.

Zobacz

Tatrzański Dworek

Biały Dunajec

od 46 PLN

Tanie noclegi z wyżywieniem od 25zł doba śniadanie-10zł Obiadokolacja-15zł nie czkaj rezerwuj

Zobacz

Dom Wczasowy U Jakuba Tan…

Zakopane

od 30 PLN

Wszystkie pokoje są z aneksem kuchennym. 250m do pięknej, szerokiej i nieprzeludnionej plaży, darmowy parking, duży plac zabaw dla dzieci. . Zobacz

Magnolia Apartamenty / Do…

Dźwirzyno

od 50 PLN