Menu

Domek Chiński w Żywcu

Rodzaj atrakcji: Zabytki
Miejscowość: Żywiec
  Wstęp: bezpłatny

Żywiec jest miastem z bogatymi tradycjami. Powstał przed wiekami w sercu rozległej kotliny i do dziś funkcjonuje jako jedno z najważniejszych miejsc całego regionu. Kryją się w nim prawdziwe skarby – zabytki, których nie znajdziemy gdzie indziej. Jednym z nich jest niewielki Domek Chiński, będący dość ciekawym przejawem fascynacji fundatora kulturą Dalekiego Wschodu.

Domek powstał w wieku XVIII, a inicjatorem jego budowy była rodzina Wielopolskich herbu Starykoń, magnatów, którzy przez pewien czas władali Żywiecczyzną. Budynek nie jest wielki, ponieważ służyć miał nie do mieszkania, ale jako altana, będąca jedynie fragmentem większego, rozbudowanego ogrodu. Dziś zamiast ogrodu mamy park, roztaczający się wokół zamku. Domek natomiast jest główną atrakcją tego parku. Przyciąga uwagę architekturą – rzeczywiście wygląda tak, jakby został przywieziony bezpośrednio z Chin. Ośmioboczny, pokryty charakterystycznym dla Wschodu dachem.

W chwili obecnej udostępniony jest wszystkim gościom – wszystkim, którzy mają chęć albo napić się kawy (na dole mieści się elegancka kawiarnia), albo obcować bliżej ze sztuką (na pierwszym piętrze stworzona została galeria, gdzie obejrzeć można różnego rodzaju dzieła sztuki, ale też takie nabyć). Domek Chiński szczególnie pięknie prezentuje się jesienią – zarówno wtedy, kiedy drzewa w parku zaczynają mienić się kilkoma kolorami, jak i wówczas, gdy świat spowija charakterystyczna dla późnego października i listopada mgła.


Zobacz lokalizację na mapie: