Menu

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Rodzaj atrakcji: Atrakcje naturalne
Miejscowość: Kletno
  Wstęp: płatny

Jaskinię Niedźwiedzią można zobaczyć w Kletnie. Jest to najdłuższa jaskinia Sudetów, znajdująca sie na masywie Śnieżka.

W październiku 1966 r. - w kamieniołomie Kletno III odsłonięto otwór w kształcie poziomej szczeliny. Prowadził on do niewielkiej komory nazwanej Salą Niedźwiedzia. Znajdowało się tam namulisko, z którego sterczały liczne kości dużych ssaków. Najwięcej było kości niedźwiedzia jaskiniowego. To właśnie dzięki temu odkryciu jaskinia zawdzięcza swa nazwę.

W jaskini zwiedzać można twory geologiczne ciekawie nazwane salą Lwa, salą Pałacową czy Korytarze Człowieka Pierwotnego

Wejście do Jaskini Niedźwiedziej znajduje się ok. 800 m n.p.m. i zostało zabudowane pawilonem wejściowym, w którym mieszczą się kasy biletowe, ekspozycje, kawiarnia i sala projekcyjna. Trasa biegnie środkowym piętrem jaskini. Została świetnie przygotowana do zwiedzania. Na całej długości zwiedzania została zabezpieczona i oświetlona tak, że turysta może się w niej czuć bezpiecznie.

Trasa liczy około 360 m, przy czym można na niej zobaczyć około 500 m jaskini. Nie można w niej dotykać szaty naciekowej ani robić zdjęć. Ze względu na ochronę unikalnego mikroklimatu jaskini ilość wejść jest ograniczona, a każda wchodząca grupa nie może liczyć więcej niż 15 osób.


Zobacz lokalizację na mapie: