Menu

Arboretum Wirty

Rodzaj atrakcji: Atrakcje naturalne
Miejscowość: Wirty
  Wstęp: bezpłatny

Arboretum Wirty, mieszczące się nad jeziorem Borzechowskim (w odleglości: ok 5 km od Zblewa, 17 km od Starogardu Gdańskiego) - to najstarszy w Polsce leśny ogród dendrologiczny. Został założony w 1875 r. przez nadleśniczego Adama Putricha na fali panującej wtedy w Europie mody na zadrzewienie gatunkami z innych stref klimatycznych.

Ogród podzielony został na cztery części: ogród dendrologiczny, roślinność europejska, amerykańska i azjatycka. Na 33 hektarach, pośród ponad 450 gatunków drzew i krzewów stworzono m.in. ścieżkę widokową oraz dydaktyczną o długości około 2,7 km, pozwalającą poznać różne typy lasów oraz sposoby ich zagospodarowania i ochrony. Poszczególne części dzielą się na kwatery poprzedzielane drogami i oznaczone cyframi.

Kolekcja arboretum dzieli się na dwie części: część parkowa i leśna. Część parkowa obejmuje kolekcję drzew iglastych i liściastych wysadzanych rzędami wzdłuż ścieżek. Część leśna przylegająca bezpośrednio do jeziora Borzechowskiego, poprzecinana dolinkami z okazami drzew egzotycznych i blisko dwustuletnich drzew krajowych. Co ciekawe, w arboretum znajduje się jedyny w Polsce okaz orzecha pośredniego.

Na terenie Ogrodu dendrologicznego istnieje możliwość wynajęcia wiaty turystycznej oraz zorganizowania ogniska. Zorganizowane grupy mogą także skorzystać z opieki przewodnika.

Cennik zwiedzania:
- bilet normalny: 5 zł
- bilet ulgowy: 2,50 zł
- dzieci do lat 5: bezpłatnie

Arboretum Wirty
83-224 Borzechowo
tel. 58 588 35 79

 


Zobacz lokalizację na mapie: