Menu

Muzeum Nikifora w Krynicy

Rodzaj atrakcji: Kultura
Miejscowość: Krynica-Zdrój

Krynica Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową, słynącą przede wszystkim z Domu Zdrojowego, do którego od dziesiątek lat przyjeżdżają kuracjusze w celu skosztowania wód mineralnych i wyleczenia za ich pomocą różnych dolegliwości. Jest to jednak też miejsce ważne z kilku innych powodów. Jako jeden z nich podać trzeba działalność Nikifora – malarza prymitywisty, który wprowadził do sztuki malarskiej zupełnie nową jakość.

 

Epifaniusz Drowniak stał się legendą już za życia. Nie wiadomo, kto był jego ojcem, wiadomo jednak, kto matką. W związku z tym, że była to Łemkini, w jego żyłach płynęła łemkowska krew. Nikifor przez lata żył w biedzie, a sytuację pogarszały jego problemy z mówieniem. Dopiero upór malarza, jego nieustanne powroty do Krynicy po kilku przesiedleniach, twórczość, której nie zaprzestawał, sprawiły, że przypatrzono mu się i że został w końcu doceniony.

 

Obecnie muzeum twórczości tego nietuzinkowego malarza znajduje się w okazałej drewnianej willi „Romanówka”, stojącej przy głównym deptaku Krynicy (przy Bulwarach Dietla). Wewnątrz zaprezentowana została wystawa prac samego Nikifora, innych, w tym również współczesnych malarzy prymitywistów. Zobaczyć można też przedmioty, którymi otaczał się twórca: jego przyrządy malarskie, kapelusze itp. Prezentowany jest również film dokumentalny o Nikiforze, nakręcony jeszcze za jego życia. Wstęp do muzeum jest płatny. Bilety kosztują: normalne 12 zł, ulgowe 8 zł (stan na 2014 r.). „Romanówka” otwarta jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10–13 i 14–17.


Zobacz lokalizację na mapie: