Menu

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Rodzaj atrakcji: Zabytki
Miejscowość: Krosno

W samym sercu Krosna, na Starym Mieście, znajduje się niezwykłe muzeum. Nazywa się dość zwyczajnie, bo Muzeum Podkarpackie. Jednak kolekcje, jakie można tam zobaczyć, są oryginalne i jednocześnie unikatowe na skalę światową. Ekspozycji stałych jest kilka, najważniejszymi z nich są te, które pokazują długą historię całego Podkarpacia (Pradzieje Podkarpacia, Z dziejów Krosna i regionu), jak również przedmioty artystyczne oraz sztukę użytkową (W kręgu twórców krośnieńskich XIX i XX w., Szkło podkarpackich hut). Największą uwagę przyciąga jednak wystawa zatytułowana Historia oświetlenia. Jest tak ważna ze względu na to, że zawiera ona największą kolekcję lamp naftowych na świecie – warto tutaj przypomnieć, że właśnie na Podkarpaciu działał Ignacy Łukaszewicz, wynalazca lampy naftowej. W tym regionie znajdują się też złoża ropy naftowej i choć są one niewielkie, jako jedne z pierwszych zaczęły być eksploatowane i wykorzystywane na skalę przemysłową.


Muzeum Podkarpackie zlokalizowane jest w dawnym Pałacu Biskupim i otwarte standardowo, jak każde muzeum: od wtorku do niedzieli. Godziny otwarcia zmieniają się w zależności od pory roku. Aby zwiedzić ekspozycje stałe, należy kupić bilet, który kosztuje od 4 zł (ulgowy, 2014) do 7 zł (normalny, 2014). W niedziele wstęp do Muzeum jest bezpłatny. Oprócz wystaw stałych organizowane są wystawy czasowe (na które potrzebne są oddzielne bilety), a także lekcje muzealne – przeznaczone przede wszystkim dla uczniów szkół podstawowych i średnich – o bogatej i zróżnicowanej tematyce. Zainteresowani mogą skorzystać z lokalnej biblioteki, a także z usług przewodnickich po obiekcie (również w obcym języku).


Zobacz lokalizację na mapie:


Zapraszamy Państwa do naszej willi! Piękne pokoje, dobra lokalizacja! 601-496-498!

Zobacz

Willa Bogda

Zakopane

od 30 PLN

Ośrodek znajduje się nad jeziorem Busko w gminie Wierzchowo na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Drawskiego. Domki 4 i 6 osobowe. Własna plaża!

Zobacz

Domki Letniskowe Kalem

Żabin

od 40 PLN

Szukasz atrakcyjnego noclegu w Wiśle w dobrej cienie? To właśnie oferta Rezydencji Pod Ochorowiczówką jest dla Ciebie!

Zobacz

Rezydencja Pod Ochorowicz…

Wisła

od 75 PLN