Menu

Zamek w Sanoku

Rodzaj atrakcji: Zabytki
Miejscowość: Sanok

Zamek w Sanoku to jeden z najważniejszych zabytków tego miasta. Wybudowany został na rozkaz samego Kazimierza Wielkiego i od tego czasu dumnie prezentuje się na wzgórzu. Oczywiście jego dzieje były burzliwe (oczywiście, ponieważ dzieje niemal wszystkich zamków takie są), nie obyło się bez zburzenia budowli, odbudowy, przebudowy etc. Dzisiejszy wygląd zamku odbiega dość znacząco od pierwowzoru – stoi jednak nieustannie w tym samym miejscu i przyciąga dziś turystów przede wszystkim znajdującymi się w nim ekspozycjami. Zamek bowiem przekształcony został w Muzeum Historyczne.

 

Ekspozycje stałe, jakie można znaleźć w zamku, to:
    - sztuka cerkiewna od XII do XIX wieku (innymi słowy – jest to przede wszystkim wystawa ikon i tak się potocznie nazywa),
    - sztuka sakralna XV – XVI wieku,
    - portret XVII – XIX wieku,
    - sztuka współczesna,
    - zbrojownia i bunkier,
    - ceramika pokucka.

 

Jeszcze jeden duży dział stanowi zbiór obrazów pochodzącego z Sanoka wybitnego artysty, autora niezwykle niepokojących, a dzięki temu jednocześnie rozpoznawalnych obrazów, Zdzisława Beksińskiego. Miłośnicy jego twórczości z całą pewnością wyjdą z muzeum usatysfakcjonowani.

 

Zamek otwarty jest dla zwiedzających przez cały rok od poniedziałku do niedzieli. Bilet normalny kosztuje 12 zł, ulgowy 9 zł, a rodzinny 35 zł (stan na rok 2014). Istnieje możliwość wykupienia usługi przewodnickiej tak w języku polskim, jak i w językach obcych: angielskim, niemieckim albo francuskim.

 

Muzeum można zwiedzać również wirtualnie, co zainteresuje z pewnością tych, którzy w najbliższym czasie nie będą mieli możliwości wybrać się do Sanoka.


Zobacz lokalizację na mapie: