Menu

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Rodzaj atrakcji: Kultura
Miejscowość: Sanok
  Wstęp: płatny

Największy park etnograficzny w Polsce znajduje się na południowo-wschodnich ziemiach, w Sanoku. Muzeum Budownictwa Ludowego jest bez wątpienia takim miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć, zwłaszcza jeśli jest się zainteresowanym kulturą materialną wytworzoną przez różne grupy etniczne i mniejszości narodowe zamieszkujące polskie ziemie. Skansen podzielony został na kilka części – każda z nich jest tematycznie związana z inną grupą. Zobaczyć można, jak mieszkali i jak żyli: Bojkowie, Łemkowie, Dolinianie i Pogórzanie.

Obiekty sprowadzone zostały do Muzeum z różnych części kraju, zamieszkałych przez prezentowaną ludność. Poza tego typu ekspozycjami skansen proponuje też imprezy dodatkowe, organizowane cyklicznie na jego terenie. Jest to między innymi jarmark folklorystyczny czy festiwal Eurofolk.

Na zwiedzanie skansenu w Sanoku poświęcić trzeba przynajmniej pół dnia, oczywiście jeśli chce się bardzo dokładnie go obejrzeć. Osobom, które nie do końca są pewne tego, czy spodoba im się w środku i wolałyby to wcześniej sprawdzić, przyda się zapewne informacja, że Muzeum Budownictwa Ludowego ma swoją stronę internetową, na której można je całe „zwiedzić” dzięki funkcji wirtualnego przemieszczania się po obiekcie (co ciekawe, można wybrać nawet porę roku, podczas której chciałoby się park zwiedzać).

Skansen otwarty jest przez cały rok i oferuje zwiedzającym zarówno wystawy stałe (o których była mowa wcześniej), jak i czasowe. Ceny biletów (na 2014 r.) wynoszą 12 zł dla dorosłych oraz 8 zł dla dzieci i młodzieży. Zwiedzanie musi odbywać się w grupie, z przewodnikiem (osobną opłatę uiszcza się za usługę przewodnicką), dlatego warto wcześniej zarezerwować wejście albo przynajmniej zorientować się, czy w danym dniu przewidywanych jest wielu gości.


Zobacz lokalizację na mapie: