Menu

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Rodzaj atrakcji: Zabytki
Miejscowość: Krosno

W samym sercu Krosna, na Starym Mieście, znajduje się niezwykłe muzeum. Nazywa się dość zwyczajnie, bo Muzeum Podkarpackie. Jednak kolekcje, jakie można tam zobaczyć, są oryginalne i jednocześnie unikatowe na skalę światową. Ekspozycji stałych jest kilka, najważniejszymi z nich są te, które pokazują długą historię całego Podkarpacia (Pradzieje Podkarpacia, Z dziejów Krosna i regionu), jak również przedmioty artystyczne oraz sztukę użytkową (W kręgu twórców krośnieńskich XIX i XX w., Szkło podkarpackich hut). Największą uwagę przyciąga jednak wystawa zatytułowana Historia oświetlenia. Jest tak ważna ze względu na to, że zawiera ona największą kolekcję lamp naftowych na świecie – warto tutaj przypomnieć, że właśnie na Podkarpaciu działał Ignacy Łukaszewicz, wynalazca lampy naftowej. W tym regionie znajdują się też złoża ropy naftowej i choć są one niewielkie, jako jedne z pierwszych zaczęły być eksploatowane i wykorzystywane na skalę przemysłową.


Muzeum Podkarpackie zlokalizowane jest w dawnym Pałacu Biskupim i otwarte standardowo, jak każde muzeum: od wtorku do niedzieli. Godziny otwarcia zmieniają się w zależności od pory roku. Aby zwiedzić ekspozycje stałe, należy kupić bilet, który kosztuje od 4 zł (ulgowy, 2014) do 7 zł (normalny, 2014). W niedziele wstęp do Muzeum jest bezpłatny. Oprócz wystaw stałych organizowane są wystawy czasowe (na które potrzebne są oddzielne bilety), a także lekcje muzealne – przeznaczone przede wszystkim dla uczniów szkół podstawowych i średnich – o bogatej i zróżnicowanej tematyce. Zainteresowani mogą skorzystać z lokalnej biblioteki, a także z usług przewodnickich po obiekcie (również w obcym języku).


Zobacz lokalizację na mapie:


Zapraszamy gości do nowootwartej rezydencji w centrum Karpacza!

Zobacz

REZYDENCJA CLASSIC

Karpacz

od 90 PLN

Zapraszamy do Niedzicy! Oferujemy Państwu pokoje 2- oraz 3- osobowe. Wszystkie pokoje posiadają łazienki, TV i dostęp do internetu bezprzewodowego Wi-Fi

Zobacz

Willa Danielski

Niedzica

od 35 PLN

TATRZAŃSKI DWOREK w Poroninie-Białym Dunajcu to dom wczasowy utrzymany w stylu góralskiego domu znajdujący się zaledwie 6 km od centrum Zakopanego oraz 4 km od Term Podhalańskich.

Zobacz

Tatrzański Dworek

Biały Dunajec

od 46 PLN