Menu

Pałac Habsburgów w Żywcu

Rodzaj atrakcji: Zabytki
Miejscowość: Żywiec

Pałac Habsburgów w Żywcu nazywany jest też Nowym Zamkiem. Jest drugim znanym zabytkiem tego miasta i jednocześnie jedną z jego najpiękniejszych budowli. Rezydencja Habsburgów nie powstała jednak bezpośrednio w czasach ich panowania, a znacznie wcześniej, w epoce baroku. Pomieszczenia te, w których również mieszkali swego czasu Wielopolscy, zostały za czasów Habsburgów zmodernizowane. W związku z tym pierwotny barokowy charakter miejsca został nieco przyćmiony, a systematycznie dodawanie nowych elementów, dobudowywanie skrzydeł oraz rozszerzanie istniejących już pomieszczeń sprawiło, że nabrał on eklektycznego wyglądu. Ostatecznie przeważają w jego wyglądzie elementy klasycystyczne. 

Po drugiej wojnie światowej w budynku Nowego Zamku otworzono szkołę – Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych. Placówka działa do dziś i jest jedną z najlepszych szkół regionu. Pałac okala piękny park, w którym warto wybrać się na spacer. Niekwestionowaną atrakcją, widoczną właśnie z parkowej perspektywy, jest zegar słoneczny, znajdujący się na południowej ścianie (a dokładnie rzecz ujmując, w miejscu, w którym powinno być wstawione okno) Nowego Zamku. Całkiem niedawno pojawiły się głosy, że Pałac – od lat będący własnością miasta – być może zostanie oddany w ręce jego prawowitych właścicieli, potomków Habsburgów. Ostatecznie, jako placówka, która pełni rolę społeczną (choćby z powodu funkcjonowania w niej szkoły), pozostanie pod zarządem Żywca. Pałac Habsburgów znajduje się na Starym Mieście w pobliżu Starego Zamku.

Ofertę oprowadzania między innymi po Pałacu Habsburgów kieruje do turystów Muzeum Miejskie w Żywcu. Oferta obejmuje usługę przewodnicką, grupową.


Zobacz lokalizację na mapie:


Wynajem 1 i 2 pokojowych max 6 osobowych rodzinnych apartamentów w pasie nadmorskim 150-300 m od morza w kompleksach Zielone Tarasy i Aquarius

Zobacz

Apartamenty -BALTIC Koło…

Kołobrzeg

od 70 PLN

Zapraszamy do nowych domków letniskowych w Dźwirzynie. Tylko 150m. do plaży!!!

Zobacz

DOMKI LAZUR

Dźwirzyno

od 150 PLN

Zapraszamy do Villi Dominika w Sianożętach zaledwie 350m od morza

!!!!!!!!!!!

Ostatnie wolne terminy od 12.08.

Zobacz

Villa Dominika

Sianożęty

od 50 PLN