Menu

Katedra Jana Chrzciclela i Koncerty Organowe w Kamieniu Pomorskim

Rodzaj atrakcji: Zabytki
Miejscowość: Kamień Pomorski

To urokliwe miasteczko leży na Pomorzu Zachodnim, zaledwie siedem kilometrów od naszego Bałtyku. Jego nazwa wywodzi się od głazu narzutowego ulokowanego w płytkich wodach Zalewu Kamieńskiego.

 

Jak podaje legenda kamień za diabłem rzucił olbrzym rozgniewany jego oszustwem. Kamień Pomorski nie leży co prawda bezpośrednio nad morzem  ma jednak swoje molo, przystań, a już niedługo - nowoczesną marinę budowaną na zalewie otaczającym miasto od północy. Kamień Pomorski słynie z gotyckiej Katedry im. Jana Chrzciciela, to najstarsza świątynia na Pomorzu Zachodnim. Jej budowę rozpoczęto w 1176r.

 

W latach 1669-1672 z fundacji księcia pomorskiego Ernesta Bogusława Croya powstały w kamieńskiej świątyni monumentalne organy. Należą do najbardziej znanych w Polsce. Cudownego brzmienia tego niezwykłego instrumentu (47 głosów i 3300 piszczałek) można posłuchać w czasie corocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, organizowanego przez całe lato. Koncerty rozpoczynają się o godz. 19.00 zawsze w piątki, począwszy od ostatniego piątku czerwca, aż do pierwszego piątku września.

 

W okolicy warto odwiedzić również: Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim

 

Z imponującymi organami, wirydarzem i kościelnym skarbcem. Co roku latem goście z całej Europy tłumnie przybywają do Kamienia na słynne koncerty organowe.  Warto więc będąc niedaleko Kamienia Pomorskiego zarezerwować sobie czas i przyjechać posłuchać pieknego brzmienia.

 

Miasto okalają pozostałości murów obronnych, u których podnóża, wzdłuż zatoki, rozciąga się miejski bulwar. Spacerując nim można dojść do błoni, ponad którymi wznosi się otwarty amfiteatr lub - w przeciwnym kierunku - do Baszty Wolińskiej, z której rozpościera się imponujący widok panoramy miasteczka. Ważnym zabytkiem Kamienia jest XIV-wieczny ratusz, ulokowany w centrum odrestaurowanej starówki. Przy okazji zwiedzania Katedry warto zajrzeć do średniowiecznego Pałacu Biskupiego, aby obejrzeć bogatą kolekcję regionalnych zabytków w Muzeum Ziemi Kamieńskiej.


Zobacz lokalizację na mapie: