Menu

Astrościeżka w Górach Izerskich

Rodzaj atrakcji: Rozrywka
Miejscowość: Jakuszyce

Astroturystyka? Czemu nie. W Górach Izerskich stworzona została specjalna astrościeżka edukacyjna, przeznaczona dla wszystkich tych miłośników gór, którzy podczas wędrówek lubią się czegoś nowego nauczyć. Projekt zrealizowany został w roku 2010 przez Instytut Astronomiczny we Wrocławiu, we współpracy z Towarzystwem Izerskim oraz Nadleśnictwami ze Szklarskiej Poręby i Świeradowa.

 

Ścieżka ma 4,5 kilometra długości i prowadzi przez słoneczny układ planetarny, pokazując modele tak Słońca, jak i krążących wokół niego planet. Zostały one wykonane z różnych skał, które znaleźć można w Górach Izerskich w skali, uwaga 1:1 miliarda. To nie koniec. Poza trasą powstał też Park Ciemnego Nieba o powierzchni 74 km2. Nazwa „Park Ciemnego Nieba” może być nieco myląca, ponieważ wydaje się, że ciemne niebo to takie, na którym nie widać gwiazd, które jest zachmurzone. Tymczasem chodzi o coś zupełnie innego – o to mianowicie, że w sercu Gór Izerskich panują znakomite warunki do oglądania nieba nierozjaśnionego przez światła miasta. Sztuczne światło rozprasza ciemności, a co za tym idzie – obserwator z punktu ziemi nie zobaczy wszystkich wspaniałych konstelacji. W Izerach natomiast dzięki warunkom, jakie tam panują, widoczność jest znakomita.

 

Astrościeżką podążać można o każdej porze roku. Jest dostępna właściwie dla wszystkich, nie tylko dla pieszych, ale też dla rowerzystów, częściowo nawet dostosowana jest do tego, aby poruszały się po niej osoby na wózkach inwalidzkich. Dzięki temu do kosmosu zbliżyć mogą się wszyscy zainteresowani. 


Zobacz lokalizację na mapie: