Menu

Muzeum Turystyki PTTK w Beskidzie Śląskim

Rodzaj atrakcji: Kultura
Miejscowość: Wisła

Muzeum Turystyki PTTK znajduje się na Przysłopie w siedzibie Baraniogórskiego Ośrodka Kultury Turystyki Górskiej PTTK „U Źródeł Wisły”, tuż obok całorocznego schroniska PTTK. Muzeum powstało w roku 1967 – jego pomysłodawcą był Edward Moskała, znany w środowisku górskim jako twórca tak zwanych „Moskałówek”, czyli bacówek udostępnionych turystom do spania. Poza tym zainicjował właśnie powstanie izb pamięci regionalnej w postaci muzeów, w których przedstawiane były kolekcje eksponatów związanych z tematyką górską, karpacką. 


Muzeum Turystyki PTTK na Przysłopie zajmuje trzy izby, w których prezentowane są wystawy dotyczące działalności PTT oraz Beskidenverein w Beskidzie Śląskim, Edwarda Moskały, historii narciarstwa, a także innych placówek w polskich Karpatach, w których dowiedzieć można się czegoś więcej o historii turystyki. Muzeum otwarte jest w soboty i niedziele od maja do końca października.


Polana Przysłop leży na południowy zachód od Baraniej Góry – ze szczytu tej najpopularniejszej góry Beskidu Śląskiego dojść można do niej w pół godziny, do czterdziestu pięciu minut (czerwonym szlakiem). Z drugiej strony wejść nań można od Wisły Czarne (czarny szlak) albo Przełęczy Kubalonka (czerwony szlak) – czas przejścia to około 2 – 2,5 godziny. Jeśli ktoś preferuje dojazd do muzeum, ten również jest możliwy. Droga nadająca się do poruszania po niej samochodami wiedzie przez większość odcinka czarnego szlaku z Wisły Czarne i prowadzi aż pod same budynki tak muzeum, jak i schroniska PTTK.


Zobacz lokalizację na mapie: