Menu

Kościół w Sękowej

Rodzaj atrakcji: Zabytki
Miejscowość: Sękowa
  Wstęp: bezpłatny

Legenda głosi, że kościół w Sękowej sam wybrał sobie miejsce, w którym miał stanąć. Budowano go, czy raczej próbowano wybudować kilkukrotnie, za każdym razem jednak, kiedy kładzione były fundamenty, wody rzeki Sękówki zmywały je dokładnie, pokazując, że kościół powinien zostać zbudowany gdzie indziej. W końcu udało się go postawić tam, gdzie rzece się to podobało. I tak kościół w Sękowej stoi w jednym miejscu już od kilku stuleci, pochodzi bowiem z XVI wieku. Dzięki wspaniałemu stylowi, w jakim został wybudowany oraz wnętrzu, w którym zachowała się część zabytkowych elementów wystroju, kościół wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kościół pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca (pierwotnie ś.ś. Filipa i Jakuba) jest tak bardzo charakterystyczny głównie ze względu na to, że z jednej strony wybudowany został z drewna (znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego), z drugiej – w stylu gotyckim. To prawdziwy unikat na skalę ogólnopolską, dlatego też tak bardzo się o niego dba i tak bardzo zabiegano o to, żeby został wpisany na listę UNESCO. Charakterystyczna jest nie tylko jego wyniosłość, wysokość, strzelistość, typowe dla stylu gotyckiego, co również inne elementy budowy, takie jak otwarte soboty czy – również otwarta – izbica z wieżą.

We wnętrzu natomiast najważniejszym zabytkiem jest chrzcielnica pochodząca prawdopodobnie z roku, w którym kościół powstał. Datowana jest więc na ok. 1520 rok. Istotne dla miłośników zabytków będą też polichromowany ołtarz główny oraz feretrony z XVII wieku. Ciekawie prezentują się też polichromie dużo młodsze, bo z wieku XIX, niemniej jednak warte zobaczenia. Do kościoła można wejść w czasie mszy świętych, ale również po uprzednim kontakcie telefonicznym.


Zobacz lokalizację na mapie: