Menu

Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku

Rodzaj atrakcji: Kultura
Miejscowość: Szymbark
  Wstęp: płatny

Oprócz renesansowego kasztelu obronnego w Szymbarku zwiedzić można jeszcze Skansen Wsi Pogórzańskiej im. Romana Reinfussa (badacza folkloru i jednego z najbardziej zasłużonych tak dla Karpat, jak i dla całej Polski etnografów). To miejsce niewielkie terytorialnie, jednak niezwykle ciekawe pod względem etnograficznym. Powstało w latach 60. XX wieku. Zgromadzono w nim piętnaście obiektów związnych bezpośrednio z kulturą Pogórzan gorlickich.

 

Jak przeczytać możemy na stronie internetowej skansenu: “Pogórzanie gorliccy zamieszkują dawny powiat gorlicki, który pod względem etnicznym nie stanowił jednolitej całości. Sąsiedztwo Pogórzan i Łemków wywarło duży wpływ na kształtowanie się ich kultury. Również, granicząca od zachodu grupa Lachów Sądeckich oraz od południa grupy zakarpackie, słowackie oddziaływały na zasób kultury Łemków i Pogórzan.”

 

Skansen

 

I właśnie temu zróżnicowaniu możemy przyjrzeć się bezpośrednio w skansenie, zwłaszcza że jest ono ogromne. To już nie tylko kwestia innych strojów czy zróżnicowanych zwyczajów i tradycji, ale również duża odmienność językowa, tożsamościowa, a także religijna. Łemkowie w większości byli grekokatolikami (potem też częściowo przeszli na prawosławie), Pogórzanie zaś należeli i należą do kościoła rzymskokatolickiego. Na terenie Skansenu Wsi Pogórzańskiej miesza się więc ze sobą wiele elementów kulturowych, co stanowi nie lada gratkę dla każdego miłośnika antropologii.

 

Zobacz również pozostałe atrakcje w Szymbarku

 

skansen

 

Obok chałup drewnianych na terenie skansenu przyjrzeć można się z bliska stodołom, olejarni, kuźni, wiatrakom, ulom, a nawet piecowi garncarskiemu. Park jest otwarty przez cały rok, w sezonie letnim dłużej.

Foto: Kura


Zobacz lokalizację na mapie: