Menu

Wąwóz Homole

Rodzaj atrakcji: Atrakcje naturalne
Miejscowość: Jaworki
  Wstęp: bezpłatny

Wąwóz Homole – Wąwóz o długości 800m znajduje się w miejscowości Jawroki w Pieninach Małych. Wyrzeźbiony przez potok Kamionka - uroczy zakątek. Związane z nim legendy o poszukiwaczach skarbów niosią w sobie ziarno prawdy - wymieniane są w testamencie Piotra Wydżgi, jednego z XVII-wiecznych poszukiwaczy. W 1736 odkryto tu szyb, w nim narzędzia górnicze. Z Homolami związane są liczne legendy o zaklętych skarbach. Badania archheologiczne dowodza że w wąwozie zbudowana była warownia, po któej jednak prócz kiku średniowiecznych cegieł i ceramiki żaden ślad nie pozostał.


Dla wygody turystów wykonano metalowe mostki na potoku. Wejście do wąwozu leży tuż obok szosy prowadzącej przez Jaworki. Po przejściu przez drewniany mostek potoku Kamionka, zaraz po lewej stronie podziwiać można skałę zwaną Wapiennikiem a za nią ciągnie się dalej długa niemal pionowa ściana Grzebienia. Po przeciwległej stronie ciągną się wyższa od nich i równie stroma Prokwitowska Homola. Istnieją w niej szyby górnicze – w przeszłości poszukiwano tu złota. Dalej można podziwiać kolejne piekne ściany skalne - dzieło potoku.


Homole

Wąwóz Homole (Pieniny) - foto: Jerzy Opioła


Zobacz lokalizację na mapie:


Wszystkie pokoje są z aneksem kuchennym. 250m do pięknej, szerokiej i nieprzeludnionej plaży, darmowy parking, duży plac zabaw dla dzieci. . Zobacz

Magnolia Apartamenty / Do…

Dźwirzyno

od 50 PLN

Pokoje i apartamenty zaledwie 300 m od plaży ! Zobacz

Pokoje i apartamenty blis…

Dźwirzyno

od 40 PLN

Dąbki, serdecznie zapraszamy do mało znanej nadmorskiej miejscowości jaką jest Bobolin położony 300 m od morza, graniczący z Dąbkami.

Zobacz

U Piotrusia

Bobolin

od 20 PLN