Menu

Sabała, Sabałowa Chata

Rodzaj atrakcji: Zabytki
Miejscowość: Zakopane
Adres: Krupówki 17
  Wstęp: płatny

Sabała to góral, którego historię znaja chyba wszyscy na Podhalu. Właściwie nazywał się Jan Gąsienica, potem używał przybranego naziwska Jan Krzeptowski.

Urodził się w 1806r. W młodości ponoć był zbójnikiem, kilka lat spędził w Austrackim więzieniu. Po wyjsciu na wolnośc nie osiadł jako rolnik, został gawędziarzem, pieśniarzem, bajarzem, przewodnikiem po Tatrach i myśliwym. Towarzyszył wyprawom w Góry Tytusowi Chałubińskiemu i Stanisławowi Witkiewiczowi. Zaprzyjaźnił się z nimi, na tyle że mimo niskiego urodzenia został nawet ojcem chrzestnym Stanisława Ignacego Witkiewicza. Należał honorowo do Towarzystwa tatrzańskiego ale nie jako przewodnik oficjalny (posiadał odznakę przewodnika lecz tylko honorowo)

Był niepiśmienny jednak stworzył wiele bajek i opowiadań, które możemy dziś powtórzyć za sprawą Henryka Sienkiewicza, który je spisał.

Stara chałupa Sabały na Krzeptówce w Zakopanem została zaliczona do zabytków budownictwa podhalańskiego i otoczona opieką przez Muzeum Tatrzańskie.nUdostepniona do zwiedzania, jest przykładem nietypowego architektonicznego stylu śląsko -spiskiego W Zakopanem jest ulica imienia Sabały.

Zmarł w 1894r w domu swojej przyjaciółki Wandy Lilpopowej. Pochowany został na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.

Bardzo przyjaźnił się z Tystuem Chałubińskim, pomnik Chałubińskiego w Zakopanem przedstawia również Sabałę gawędzącego u jego stóp...

Pomnik Sabały można zobaczyc u zbiegu ulic Chałubińskiego i Zamoyskiego

Sabałową Zagrodę można zobaczyć w Zakopanem na ulicy Krzeptówki


Zobacz lokalizację na mapie: