Menu

Jak nie dać się oszukać, rezerwując nocleg?

Wybór i rezerwacja miejsca noclegowego to często pierwszy krok do zaplanowania wymarzonego, wakacyjnego wyjazdu. Kwatery najczęściej szuka się przez Internet, korzystając z różnego rodzaju serwisów oferujących noclegi.

Niestety, letni wypoczynek może skończyć się niemiłą niespodzianką – coraz częściej spotyka się w sieci oszustów, którzy pobierają zaliczki za nieistniejące apartamenty, wykorzystując nowoczesne technologie oraz nieuwagę użytkowników. Czy można uniknąć takich sytuacji? Tak! Przeczytaj poniższe rady, a dowiesz się, jak sprawdzić rzetelność ogłoszenia i bezpiecznie zarezerwować nocleg.

1. Korzystaj z renomowanych serwisów

Rezerwacji dokonuj tylko za pośrednictwem serwisów, do których masz zaufanie. Decydując się na wykonanie przelewu z zaliczką sprawdź, jak długo istnieje serwis, czy cieszy się dobrymi opiniami innych użytkowników oraz czy ma systemy zabezpieczeń w postaci weryfikacji obiektów noclegowych oraz danych użytkowników. Warto także zapytać wśród znajomych i zdecydować się na kwaterę, którą sami sprawdzili i którą mogą polecić.

Sprawdzone serwisy

2. Sprawdź dane miejsce noclegowe

Zanim zdecydujesz się na zarezerwowanie noclegu w konkretnym obiekcie, sprawdź, czy ma on swoją stronę internetową oraz zapoznaj się z opiniami na temat danego miejsca. Upewnij się też, że na stronie znajduje się dokładny adres oraz numer telefonu stacjonarnego – brak tych danych powinien wzbudzić twoje podejrzenia (podanie samego numeru komórkowego jest dopuszczalne tylko w przypadku kwater prywatnych). Jeśli obiekt działa legalnie, powinien być zarejestrowany w Wydziale Turystyki miejscowego urzędu miasta – warto zasięgnąć tam informacji i upewnić się, że taki ośrodek rzeczywiście istnieje.

3. Nie ufaj stronom internetowym

Samo istnienie strony internetowej nie świadczy o tym, że obiekt jest godny zaufania. Sprawdź adres kwatery w wyszukiwarce i skorzystaj z Google Maps, aby upewnić się, jak wygląda dany budynek oraz gdzie dokładnie się on znajduje. Czasem prymitywni oszuści podają w ogłoszeniu nieistniejący adres lub budynek, który jest domem prywatnym albo siedzibą firmy nie będącej miejscem noclegowym. Strona internetowa powinna mieć również własną domenę oraz profesjonalny adres mailowy – skrzynka założona w darmowym i powszechnie dostępnym serwisie także powinna wzbudzić twoje podejrzenia.

4. Zweryfikuj e-mail, telefon i numer konta

Może się zdarzyć, że po wypełnieniu i przesłaniu formularza rezerwacji na stronie internetowej obiektu otrzymasz odpowiedź drogą mailową bądź telefoniczną. Zawsze sprawdzaj, czy dany numer telefonu oraz adres pokrywają się z informacjami zamieszczonymi w serwisie. To samo dotyczy numeru konta, na który masz przesłać zaliczkę za rezerwację. Niektórzy oszuści podszywają się pod istniejące obiekty, tworząc nowe strony internetowe imitujące te prawdziwe i w ten sposób przechwytują klientów.

Sprawdź noclegi

5. Uważaj na zbyt niskie ceny

Jeśli trafiłeś na podejrzanie atrakcyjną ofertę, miej się na baczności – być może ktoś próbuje cię oszukać. Trudno jest bowiem uwierzyć w ogłoszenie o treści: „Apartament o wysokim standardzie nad samym morzem za 20 zł za osobę” – ewidentnie świadczy to o desperackiej próbie pozyskania klienta. Działający w ten sposób oszuści często pobierają sporą ilość zaliczek za rezerwacje-widmo, a następnie znikają z pieniędzmi.

6. Strzeż się anonimowych ogłoszeń

Jeśli ogłoszenie zawiera minimalną ilość informacji i nie są w nim podane kompletne dane kontaktowe (telefon, adres, e-mail, strona www) oraz imię i nazwisko właściciela lub nazwa firmy., lepiej zrezygnuj z rezerwacji. Anonimowość w tym przypadku nie wróży dobrze i sugeruje, że autor ogłoszenia może mieć coś do ukrycia.

7. Wpłacaj zadatek, a nie zaliczkę

Umawiając się na wpłacenie zabezpieczenia najlepiej jest ustalić formę zadatku – prawnie jest to najlepiej obwarowana forma zapłaty. Używaj więc tego terminu w korespondencji oraz umieść go w tytule przelewu. W razie niewykonania usługi usługodawca jest zobowiązany do zwrotu podwójnej wartości wpłaconej kwoty.

8. Dokonuj wpłat tylko na konto bankowe

Godny zaufania obiekt noclegowy powinien podać numer konta bankowego wraz z właściwymi danymi. Każda propozycja alternatywnych form przelania zaliczki (np. PayPal, Western Union) powinna wzbudzać nasze podejrzenia. Po wpłaceniu kwoty warto również zachować jej dowód oraz historię korespondencji mailowej.

Gdy okaże się, że mimo zachowania środków ostrożności zostałeś oszukany, nie wahaj się zgłosić tego faktu na policję. Złożenie zeznań znacznie zwiększa szansę na złapanie oszusta oraz odzyskanie straconych pieniędzy.

Portal e-wczasy w trosce o jakość usług i bezpieczeństwo stara się weryfikować ogłoszenia dodawane na naszych stronach. Obiekty, które zostały przez nas zweryfikowane oznaczamy ikoną „pewny nocleg”. Warto jednak zastosować się do powyższych rad i poinformować nas o każdym ogłoszeniu, które wzbudza jakiekolwiek podejrzenia.

Klaudia Lepiarz