Menu

Żywiec i jego atrakcje

Żywiec kojarzy nam się z reguły z wypoczynkiem na ośnieżonych stokach oraz browarnictwem. Jednak ten region to także przepiękne trasy turystyczne i bogata kultura, w której widać wyraźnie odzwierciedlenie burzliwych dziejów Żywca i jego okolic.

Na początku ziemie te zajmowali Celtowie, później przeszły pod władanie Słowian. Z czasem na tych terenach zagościli Szwedzi pod wodzą Wazów i Austriacy pod panowaniem Habsburgów. Do dziś przetrwały tu bogate tradycje, które z pewnością zaciekawią niejednego mieszkańca nizin.

Żywiec położony jest w południowej części kraju, w Kotlinie Żywieckiej, pomiędzy gminami: Czernichów, Lipowa, Gilowice, Łodygowice, Radziechowy-Wieprz i Świnna. Miasto położone jest na wysokości 350 m n.p.m. W okolicy znajdują się wzniesienia, z których największe to Pilsko (1557 m n.p.m.), Babia Góra (1725 m n.p.m.) oraz Romanka (1365 m n.p.m.).

Region żywiecki to przede wszystkim unikalna przyroda, objęta w wielu miejscach ochroną. Do najciekawszych miejsc należy zaliczyć przede wszystkim Grojec, gdzie można spotkać niezwykle rzadkie rośliny, takie jak chociażby obuwnik pospolity, tojad lisi czy rosiczka okrągłolistna.

Pierwsze wzmianki historyczne, w których występuje nazwa Żywiec pojawiają się w pismach Jana Długosza i w kilku wcześniejszych łacińskich księgach. Jednak wiadomo, że tereny te były zasiedlane już w czasach starożytnych. Jak to zostało wspomniane, swoje osady mieli tutaj między innymi Celtowie. W średniowieczu na terenie Żywca znajdowała się warownia obronna o dużym znaczeniu dla regionu.

Przełom XV i XVI wieku, kiedy to Żywiec należał do rodziny Komorowskich okazał się niezbyt fortunny dla miejscowości. Król Polski w odwecie za zdradę zniszczył zamek. Kolejną tragedią była pożoga w 1447 roku. W drugiej połowie XVI wieku Żywiec zaczął się rozwijać pod względem gospodarczym i infrastrukturalnym. W 1542 r. powstał pierwszy szpital, a kilka lat później, dzięki temu, że miasto otrzymało prawo do wyrabiania słodu na piwo, powstał tu pierwszy browar. Kolejna lata przyniosły prawa do składowania takich towarów, jak miedź, ołów oraz sól z żup z okolic Krakowa, co również przyczyniło się do rozwoju regionu.

XVII wiek i panowanie Wazów przyniosły duże zmiany dla Żywca. Wskutek działań wojennych w okresie potopu szwedzkiego większa część miasta została zniszczona. Potem przyszedł okres rządów rodu Wielkopolskich, jednak był to czas stagnacji i powolnego upadku dla regionu. Dopiero przejęcie przez Habsburgów i dołączenie do Księstwa Cieszyńskiego spowodowało, że Żywiec ponownie zaczął się rozwijać. To właśnie Habsburgowie przyczynili się do powstania w 1852 r. najsłynniejszego, działającego do dziś Browaru Arcyksiążęcego (jest to drugi co do wielkości producent piwa w naszym kraju).

 

Obecnie Żywiec jest jednym z ciekawszych ośrodków turystycznych położonych w Południowej Polsce. Przepiękne tereny Jeziora Żywieckiego oraz szklaki wiodące przez Beskid Mały i Żywiecki przyciągają malowniczymi widokami oraz możliwością bytowania wśród nieskażonej niczym natury. Wiele szlaków turystycznych pozwala zapoznać się bliżej z zabytkami, historią oraz tradycją tego regionu np. Szlak Najazdu Szwedzkiego, Szlak Zbójnicki czy też Szlak Wyzwolenia Żywca.

Wypoczynek w Żywcu? Sprawdź nasz propozycje noclegów w Żywcu 

Uwagę przyciąga również ciekawa zabudowa miasta, głównie modernistyczne kościoły między innymi kościół św. Floriana, kościół Chrystusa Króla oraz Kaplica Matki Boskiej Nieustającej pomocy. Na terenie miasta znajduje się kilka zabytkowych cmentarzy, z których najstarszy został założony w 1591 r.

W okolice Żywca warto zawitać również z uwagi na wiele wydarzeń kulturalnych, w czasie których można bliżej zapoznać się z folklorem tego regionu.

W tym miejscu możemy polecić kilka sprawdzonych noclegów w Żywcu:
Ośrodek Wypoczynkowy Igor
Pensjonat Mega

Zajazd Maxim

Atrakcje turystyczne w Żywcu

Muzeum Browaru Żywiec

Pierwsze browary na terenie Żywca powstały już w okresie średniowiecza. Jednak dopiero pod panowaniem Habsburgów ta dziedzina przemysłu rozwinęła się na dobre. Założony w 1856 r. Browar Arcyksiążęcy działa do dziś i jest jednym z największych browarów w Polsce. Obecnie na jego terenie znajduje się nowoczesne Muzeum Browaru Żywiec. Można w nim zobaczyć zarówno zabytkowe wyposażenie miejsca pracy browarnika, jak i nowoczesne prezentacje multimedialne. W czasie zwiedzania można robić tu zdjęcia praktycznie bez żadnych ograniczeń. Po zwiedzaniu każdy z uczestników wycieczki na pamiątkę dostaje kufel i może skosztować piwa lub soku. Muzeum jest częścią Szlaku Zabytków Techniki (obok takich okolicznych obiektów jak Kopalnia Guido, Tyskie Browarium i Kopalnia Srebra).

Żywiecki Park Etnograficzny

Jest to idealne miejsce, aby poznać kulturę i życie codzienne regionu żywieckiego w dawnych latach. Wszystkie chaty znajdujące się na terenie skansenu są oryginalne i pochodzą z okolicznych miejscowości, między innymi z Międzybrodzia Bialskiego, Rychwałdu czy Korbielowa. Na terenie skansenu znajduje się również budynek dawnej szkoły, kuźnia oraz spichlerz. Warto wybrać się tutaj szczególnie w okresie, gdy organizowane są imprezy plenerowe. Wówczas skansen tętni życiem i można bliżej poznać kulturę i tradycje regionu.

Latarnia PałacowaZamek w Żywcu

Zamek położony jest w centrum miasta, w pobliżu Parku Habsburgów. Został wybudowany w XV wieku. Początkowo była to rezydencja rodziny Komorowskich, z czasem został przemieniony w fortecę obronną. Ponowne przebudowy sprawiły, że zamek nabrał unikalnego charakteru i stał się rezydencją rodziny Habsburgów. Obecnie w zamku znajduje się muzeum, a także klimatyczna kawiarnia „Rycerska”.

 

Ekspozycje stałe w muzeum przedstawiają między innymi znaleziska archeologiczne z regionu, wśród których dużym zainteresowaniem cieszą się ówczesne narzędzia tortur. Na terenie parku zamkowego znajduje się Park Miniatur, Mini Zoo oraz Stajnia Miejska.

Pałac w Żywcu

Pałac został wzniesiony w XVIII wieku, jednak swój obecny kształt zawdzięcza członkom dynastii Habsburgów. Przebudowali oni poprzednie zabudowy w XIX wieku. Część pałacu można zwiedzić wykupując bilet do pobliskiego Parku Miniatur. Ciekawostką jest to, że jeszcze do niedawna w jednym ze skrzydeł mieszkała spadkobierczyni ostatnich właścicieli pałacu – Maria Krystyna Altenburg z Habsburgów.

Kościół św. Krzyża w Żywcu

Świątynia ta została wzniesiona w XIV wieku. Pod koniec XVII wieku powiększono ją o prezbiterium a w XVIII wieku nadano jej barokowego wyglądu. Z pierwotnego wnętrza kościoła zachował się obraz Madonny tronującej, nazywany również obrazem Madonny z poziomkami. Obraz ten można podziwiać w Muzeum Miejskim w Żywcu, które mieści się w Zamku.

Park Miniatur w Żywcu

Historyczny Park Miniatur w Żywcu obejmuje tematykę z zakresu „Od Komorowskich do Habsburgów”. Można tu, zatem zobaczyć wszystkie najważniejsze budynki z regionu powstałe w tym okresie. Oczywiście wszystkie jest pomniejszone, aby w kilkunastu krokach można było zwiedzić „cały” region żywiecki. Bilet wstępu do parku obejmuje również wystawę w Pałacu, gdzie przedstawione są między innymi miniatury żywieckiego zamku z różnych okresów w historii.

Konkatedra w Żywcu

Konkatedra w Żywcu została wzniesiona w XV wieku. Jest to budynek utrzymany w stylu późnogotyckim. W środku znajdują się bardzo cenne zbioru. Wśród najbardziej wartościowych okazów należy wymienić przede wszystkim gotycką płaskorzeźbę „Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny”, kaplice rodowe Komorowskich i Habsburgów oraz chrzcielnicę pochodzącą z XVI wieku.

Więcej ciekawych obiektów w okolicy Żywca na stronie: Żywiec Atrakacje