Menu

Słowiński Park Narodowy

Jechać nad Morze Bałtyckie i nie zobaczyć Słowińskiego Parku Narodowego to tak, jak być w Rzymie i nie widzieć Koloseum. Porównanie jest może trochę wyolbrzymione, ale… tylko trochę. Pięknu natury, które powstało bez jakiejkolwiek ingerencji ludzkiej ręki, warto jest bowiem nie tylko odnotować, ale też dostrzec. Przyjrzeć mu się i kontemplować przez kilka chwil. Słowiński Park Narodowy jest właśnie taki – nie przejdzie obok obojętnie ten, kto się już do niego zbliżył. Nie tylko ze względu na największą atrakcję parku, czyli ruchome wydmy, ale w ogóle – na cały ten nadzwyczajnie bogaty pod względem tak rzeźby terenu, jak i flory oraz fauny obszar.

O SPN w kilku słowach

 

Słowiński Park Narodowy da się najprościej zlokalizować słowami „obok Łeby”, co znaczy, że rozciąga się on przede wszystkim na terenie Mierzei Łebskiej. I rzeczywiście, najwygodniej dostać się do niego właśnie z tej miejscowości. Aby dokładniej przybliżyć jego położenie, warto dodać, że znajduje się on na obszarze województwa pomorskiego. Z jednej strony zamyka go Morze Bałtyckie, z drugiej – ograniczają go jeziora Łebsko, Gardno, Jezioro Smołdzińskie i Jezioro Dołgie Wielkie i Dołgie Małe (też wchodzące w obręb jego obszaru).

 

Aby poznać dokładnie SPN, trzeba by w nim spędzić kilka dni. Niemożliwe jest bowiem obejście tego liczącego 33 hektary ternu w zaledwie jedno popołudnie. Przedstawiciele parku zadbali o takich, którzy wracają. Przy zakupie czternastodniowego lub trzydziestodniowego biletu wstępu, dostaje się znaczną zniżkę (np. bilet jednodniowy normalny kosztuje 6 zł, natomiast 14-dniowy 42 zł – stan na 2012 r.). 

Atrakcje dla każdego: ruchome wydmy – i co jeszcze?

 

Bez wątpienia najwięcej radości wszystkim odwiedzającym Słowiński Park Narodowy sprawiają ruchome wydmy. Nie dlatego jednak, że przemieszczają się one w tak zaskakująco szybkim tempie, aby nie dało się ich „dogonić”. Absolutnie – proces przesuwania się piasku jest powolny, choć w skali roku daje dość znaczne rezultaty (wydma potrafi przemieścić się w ciągu tego czasu nawet o 10 metrów). Mimo to chodzi raczej o samą zabawę podczas wspinania się na ich szczyt. Przypomina ono wbieganie w zaspy, z tą jednak różnicą, że piasek jest ciepły i suchy, w przeciwieństwie do śniegu. Najwyższą wydmą SPN jest Łączka – wznosi się na wysokość 42 m n.p.m.

 

Łącka Góra, Słowiński Park Narodowy - foto: Krisstian

 

Jakie inne miejsca koniecznie trzeba zobaczyć w Słowińskim Parku Narodowym? Zdecydowanie górę – czy też raczej wzgórze – Rowokół (114 m n.p.m.), mające wśród Kaszubów status świętego. Ponadto warte odwiedzenia jest Muzeum Wsi Słowińskiej, znajdujące się w Klukach, a więc swoisty skansen, utworzony w dawnej dziewiętnastowiecznej chacie. Miłośników militariów przyciągnie natomiast z pewnością dawny poligon wojskowy (z czasów II wojny światowej) zlokalizowany obok miejscowości Rąbki. 

Edukacja w Parku

 

Słowiński Park Narodowy można też eksplorować z przewodnikiem. Na jego terenie organizowane są wycieczki edukacyjne, oferujące uczestnikom przede wszystkim lekcje przyrody, tematycznie obejmujące takie zagadnienia jak wydmy, jeziora, rzeki, morze, lasy, zwierzęta oraz ochrona środowiska naturalnego. Samotne spacery umożliwiają zaś wytyczone i dobrze oznakowane szlaki, na których krok po kroku prezentowane są kolejne tablice informacyjne na temat cudów natury SPN.

Zainteresowani turyści, którzy jadąc w nowe miejsce, chcą być dokładnie przygotowani na to, co w nim zobaczą, mogą zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi wszystkich kwestii związanych z funkcjonowaniem i możliwościami zwiedzania SPN na stronie internetowej parku: https://slowinskipn.pl/pl/

 

Oferty noclegowe w okolicy:
noclegi Łeba
noclegi Smołdzino
noclegi Rowy