Menu

Góry Świętokrzyskie - najstarsze góry w Polsce

Najstarsze góry w Polsce przyciągają turystów nie tylko swoim nietypowym, względem Karpat i Sudetów, położeniem. Zlokalizowane niemal w środku kraju, są interesującym pod każdym względem: kulturowym, widokowym i geologicznym. Każdego roku na zbocza Łysej Góry zlatują się czarownice z całego kraju, na szczycie tego wzniesienia sąsiadują ze sobą: klasztor oraz kamienne pozostałości po pogańskim miejscu kultu, pobliskie miejscowości zaś kryją tak wiele tajemnic, że trzeba mieć przynajmniej kilka dni na to, aby dokładnie się im wszystkim przyjrzeć.

 

Dokąd dojechać i co zobaczyć?


Najłatwiej dojechać do Kielc, do tego miasta docierają bowiem z całego kraju zarówno pociągi, jak i autobusy różnych przewoźników. Stamtąd zaś można się wybrać dalej, w zależności od tego, jaki się ma plan. Warto pamiętać, że już same Kielce oferują nam wiele atrakcji, między innymi imponujący pałac biskupów krakowskich, który od roku 1974 jest siedzibą Muzeum Narodowego, katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny pochodząca z początków XVI wieku czy pochodzący z XVIII wieku budynek gimnazjum, w którym dziś znajduje się Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego (jednego z wybitnych absolwentów tej placówki).


Największymi atrakcjami rejonu Gór Świętokrzyskich, poza samymi górami, są też bez wątpienia:


– Jaskinia Raj – najpopularniejsza polska jaskinia, w której istoty z gatunku homo mieszkały już przed 50 tysiącami laty. Zwiedza się ją na głębokości prawie 10 metrów pod powierzchnią ziemi, a łączna długość korytarzy udostępnionych zwiedzającym wynosi 180 m.
– Bodzentyn – miasto z XIV wieku, do którego warto przyjechać nie tylko ze względu na ruiny zamku, ale też na zachowany średniowieczny układ ulic. Dwa rynki, mury obronne, charakterystyczna zabudowa – oto, co do Bodzentyna powinno przyciągnąć nie tylko miłośników historii.   
Oblęgorek – coś dla miłośników literatury – tutaj mieszkał i tworzył Henryk Sienkiewicz. Dworek otrzymał pisarz od ludu z okazji 25 rocznicy pracy literackiej.
– Dąb Bartek – jedno z najstarszych polskich drzew, liczy prawie 700 lat.
– Chęciny – średniowieczne miasto, w którym na przełomie XIII i XIV wieku zbudowany został zamek w Chęcinach. Dziś oglądać możemy tylko jego ruiny, ale poza nimi zachowały się jeszcze liczne ślady długiej historii Chęcin, na które wskazuje między innymi Rynek Główny.

 

Najpopularniejsze szlaki

 

Góry Świętokrzyskie są zupełnie inne od tych pasm, które znajdują się na południu naszego kraju. Przede wszystkim są niskie – tylko jeden szczyt przekracza 600 m n.p.m. (Łysica, 612 m n.p.m.) i nie należą do specjalnie wymagających. Nie trzeba mieć specjalistycznego sprzętu, aby móc po nich bez problemu chodzić. Nawet buty mogą być bardziej spacerowe niż specjalistyczne – kilka niedużych podejść to wszystko, czego trzeba się spodziewać w Górach Świętokrzyskich. Na szlak wybrać się więc mogą zarówno wprawieni turyści, jak i ci, dla których chodzenie po górach należy do rzadkości. Wędrówka prowadzi najczęściej przez tereny Świętokrzyskiego Parku Narodowego, a co za tym idzie, pamiętać należy o adekwatnym dla tego typu miejsca zachowaniu.

 

 

Które szlaki należą do najpopularniejszych? Najważniejsza jest bez wątpienia trasa prowadząca od Łysej Góry do Łysicy. Idzie się grzbietem, przede wszystkim przez las, mijając pola truskawek. Jeśli trafi się w tamte rejony na wiosnę, zapach tych słodkich czerwonych owoców towarzyszyć będzie turyście przez połowę jego marszruty. Osoby mające większe wymagania co do długości trasy, wędrówkę rozpocząć mogą od Pasma Jeleniowskiego, a skończyć, przechodząc przez Łysogóry, aż na Paśmie Masłowskim czy nawet, przemierzając Wzgórza Tumlińskie, na Paśmie Oblęgorskim. Łącznie jednak trasa ta liczy ok. 60 km, więc najrozsądniej byłoby ją podzielić na dwa etapy. Popularne są też wędrówki pasmami takimi jak: Klonowskie, Bostowskie czy Cisowskie.

 

Proponowane noclegi w okolicy:
Sucholand - Miedziana Góra

 

Anna Szczepanek
foto: Jakub Hałun